PortaliForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Cigaret dhe ushqimi i shpejtë i shtojnë vitet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 34

MesazhTitulli: Cigaret dhe ushqimi i shpejtë i shtojnë vitet    Fri Dec 24, 2010 9:03 pm

Se mosha është koncept relativ, më në fund është vërtetuar edhe shkencërisht. Jeta e ngarkuar, alkooli dhe cigaret, në botë kanë shkaktuar epideminë e plakjes, sidomos në mesin e femrave të reja, ku për këtë arsye dukja e tyre nuk përshtatet me moshën.

Shkaku i plakjes së hershme, shumë femra moderne mesatarisht duken katër vjet më të moshuara, në krahasim me moshën e tyre.

Sipas hulumtimeve, në të cilat kishin marrë pjesë më shumë se 8 000 femra, për dukje më të moshuara, më të merituarat janë cigaret, konsumimi i alkoolit, ushqimi jo i shëndetshëm, solariumi dhe moskujdesi për lëkurën. Disa nga zbulimet interesante të femrave moderne janë se njëra nga pesë të anketuarat nuk përdor kremra për lëkurë, një e katërta prej tyre dy deri tri herë në javë konsumon ushqim të shpejtë, ndërsa, mesatarisht, secila nga të anketuarat konsumon në vit 894 cigare. E vërteta gjatë këtij hulumtime del se mesatarisht 10 minuta në ditë, përkatësisht dy ditë e gjysmë në vit brengosemi për plakjen.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://eja-ti.albanianforum.net
 
Cigaret dhe ushqimi i shpejtë i shtojnë vitet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: SHËNDETËSI-
Kërce tek: