PortaliForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Flokët e lagur mund të shkaktojnë migrenën dhe paralizën e fytyrës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 34

MesazhTitulli: Flokët e lagur mund të shkaktojnë migrenën dhe paralizën e fytyrës    Fri Jan 28, 2011 9:38 pmFlokët e lagur ashtu siç mund të ndikojnë në shfaqjen e migrenës mund të shkaktojnë infeksione dhe sinusitin. Këto janë sëmundje të cilat shkaktojnë lodhje dhe duhet të kurohen.

Dalja jashtë gjatë dimrit në një mot me erë pa i tharë flokët, mund të shkaktojë probleme serioze si migrenë, ftohje dhe paralizë të fytyrës.
Edhe fjetja me flokë të lagur pas banjës në darkë është aq e rrezikshme sa të dalësh me flokë të lagur përjashta.

Gjatë krizave të migrenës të sëmurët shqetësohen nga drita, zhurma dhe aromat. Mos-tharja e flokëve, shëtitja me flokë të lagur edhe nëse bëhet rrallë, mund të jetë fillimi i një migrene.
Të sëmurët që e dallojnë një gjendje të tillë duhet t’i thajnë mire flokët pas banjës, të mos shëtisin me flokë të lagur pas dushit.

Shëtitja përjashta me flokë të lagur në kohë të ftohtë dhe me erë, të fjeturit me flokë të lagur, qëndrimi para kondicionerit apo para një vendi ku ka korrent mund të shkaktojë dhe pasoja të tjera serioze si paralizë fytyre.

Këshillë: Thajini flokët pas banjës edhe nëse jeni në shtëpi. Nëse ju duhet të dilni menjëherë përjashta, mbulojeni mirë kokën dhe veshët me një kapuç ose shall.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://eja-ti.albanianforum.net
 
Flokët e lagur mund të shkaktojnë migrenën dhe paralizën e fytyrës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: SHËNDETËSI-
Kërce tek: