PortaliForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Rezultati final: PDK–34 deputetë, LDK–27, VV–14, AAK-12 dhe AKR 8 deputetë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 34

MesazhTitulli: Rezultati final: PDK–34 deputetë, LDK–27, VV–14, AAK-12 dhe AKR 8 deputetë   Sun Jan 30, 2011 9:39 pmPrishtinë, 30 janar - Komisioni Qendror zgjedhor ka shpallur sonte rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare të 12 dhjetorit.

Sipas rezultateve të fundit të KQZ-së, partia Demokratike e Kosovës ka fituar 32.11 për qind të votave dhe do të ketë 34 deputetë në përbërjen e ardhshme parlamentare, Lidhja Demokratike e Kosovës ka fituar 24.69 për qind, apo 27 ulëse deputetësh, Lëvizja Vetëvendosje do të ketë 14 deputetë, pasi ka fituar 12.69 për qind të votave, pason Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës me 11.04 për qind të votave, përkatësisht 12 deputetë dhe e fundit Koalicioni Kosova e Re (AKR) me tetë ulëse për deputetë, që i takojnë në saje të 7.29 për qind të votave të fituara në zgjedhjet e 12 dhjetorit.
Partia Liberale Serbe (SLS) do t’i ketë 8 ulëse, të përcjella edhe nga disa parti tjera të komuniteteve, të cilat do t’i kenë nga 4 e më pak deputetë në Kuvend. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka ka bërë të ditur se pjesëmarrja e përgjithshme në zgjedhje ka qenë 45.29 për qind.

Prej së hënës pritet të fillojnë edhe takimet ndërmjet krerëve partiakë për formimin e koalicionit qeverisës.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://eja-ti.albanianforum.net
 
Rezultati final: PDK–34 deputetë, LDK–27, VV–14, AAK-12 dhe AKR 8 deputetë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: PORTALI I FORUMIT-
Kërce tek: