WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PortaliForumKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi


Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 39

AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  Empty
MesazhTitulli: AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN    AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  EmptyMon Oct 03, 2011 11:54 pm

- Libri është ngushëlluesi dhe nxitësi i njeriut për ecje drejt shtigjeve të reja!
- Kurrë nuk i kam lexuar komentet, sepse unë jam krenare për punën që bëjë! (Nicole Kidman)
- Është e vërtetë se njeriu është ai që e krijoi librin, por edhe libri e krijoi njeriun! (Hegel)
- Del se një grumbuj librash nuk janë shkruar që dikush të mësojë diç prej tyre, por më shumë janë shkruar që njeriu të hetojë se shkruesi i tyre dinte aq shumë! (Goethe)
- Libri e shpalos botën e atij që e shkruan, kurse të tjerët mësojnë prej tij!
- Dhoma pa libra është sikurse trupi pa shpirt! (Ciceroni)
- Është dëshpëruese të shkruash për një publik që nuk lexon! (Jacob Grim)
- Është e kotë të lexosh një roman kur nuk din t'ia shpjegosh kuptimin!
- Unë zgjohem çdo mëngjes në nëntë dhe nxitoj të lexojë gazetën e mëngjesit. Pastaj shikoj tek nekrologjitë nëse është emri im, e pastaj zgjohem nga shtrati! (Benjamin Franklin)
- Kur botohet një libër i ri, unë lexoj një libër të vjetër! (Samuel Rogers)
- Sa më shumë të lexoni pa menduar, aq më tepër bindeni se dini shumë, por nëse mendoni duke lexuar, aq më qartë do e shihni se ende dini shumë pak! (Volteri)
- Librin mund ta krahasojmë me fqinjin, nëse është i mirë, nuk do të zgjasë shumë, e nëse është i dobët, nuk mund të heqësh dorë aq lehtë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi


Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 39

AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  Empty
MesazhTitulli: Re: AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN    AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  EmptyMon Oct 03, 2011 11:54 pm

- Kam pasur në jetë vetëm një mik të vërtetë dhe të sinqertë - librin! (Volteri)
- Zbavitja më e bukur për njeriun është leximi, ngase shoku më i mirë i tij është libri!
- Jetojmë në kohën ku ekzistojnë shumë dijetarë, por ata që flasin janë të paktë. E do të vijë koha kur do të ekzistojnë pak dijetarë, e ata që do të flasin do të jenë të shumtë! (Abdullah ibën Mesudi)
- Njeriu që nuk lexon libra të mirë nuk ka asnjë avantazh andaj atij që s'mund t'i lexojë! (Mark Tvain)
- Ai që e kompozon veten është më i zgjuar se sa ai që e kompozon një libër! (Benjamin Franklin)
- Librat përbëjnë kapital. Një bibliotekë është jetëgjatë sa edhe një shtëpi, me qindra vjet. Pra, librat nuk janë një artikull konsumi, por një kapital. Dhe shpesh, në rastin e njerëzve profesionistë, është i vetmi kapital! (Thomas Jefferson)
- Ndoshta kanë pasur të drejtë që e kanë vënë dashurinë nëpër libra, ngase ajo nuk mund të jetojë askund tjetër! (William Faulkner)
- Mos jep kurrë libra, sepse askush nuk t'i kthen ato, e të vetmet libra që i kam në bibliotekë janë ato që të tjerët m'i kanë dhënë mua! (Anatol Frans)
- Unë nuk i lexoj reklamat, sepse do ta harxhoja gjithë kohën duke kërkuar gjëra! (Franz Kafka)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi


Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 39

AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  Empty
MesazhTitulli: Re: AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN    AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  EmptyMon Oct 03, 2011 11:55 pm

- Gruaja duhet të ketë në dorën e djathtë gjilpërën, kurse në dorën e majtë librin! (Sami Frashëri)
- Çdo njeri është libër, në qoftë se dinë ta lexosh! (Cening)
- Libri është i vetmi kopsht që mbillet për të tjerët!
- Bota pa libra është botë e egërsirave!
- Librat të cilat gjithkush i admiron janë ato libra të cilat askush nuk i lexon! (Anatol Frans)
- Libri është i çmueshëm për ata që ia dinë vlerën librit!
- Librat pasojnë moralin, nuk i pason morali librat! (Theophile Gautier)
- Filmi nuk është libër. Nëse burimi material është libër, ju nuk mund të jeni tepër respektues ndaj librit. Gjithçka që ju i detyroheni librit është shpirti! (Graham Greene)
- Çdo ditë e jetës sate është një faqe e biografisë sate, andaj kujdesu të shkruash mirë, sepse një faqe e keqe e ndyn gjithë librin! (Sami Frashëri)
- Jeta është një libër i hapur, ku çdo ditë lexon nga një fletë!
- Mos pini asgjë pa e shikuar, e mos firmosni asgjë pa e lexuar! (Thënie spanjolle)
- Librat e historisë që nuk përmbajnë gënjeshtra, janë tërësisht budallenj! (Anatol Frans)
- Ose shkruaj diçka që ia vlen ta lexosh, ose bëjë diçka që ia vlen ta shkruash! (Benjamin Franklin)
- Artisti nuk ka kohë t'i dëgjojë kritikat. Ai që dëshiron të shkruajë nuk ka kohë t'i lexojë kritikat! (William Faulkner)
- Shpesh i shohim gjërat në kundërshtim me realitetin e tyre, ngase ne mjaftohemi vetëm me leximin e titullit! (Thënie amerikane)
- Kujdes kur të lexoni libra shëndeti, sepse mund të vdisni për një gabim shtypi! (Mark Tvain)
- Për suksesin e çdo njeriu me të vërtetë të madhe zakonisht ka meritë ndonjë libër i mirë! (Roy L. Smith)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi


Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 39

AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  Empty
MesazhTitulli: Re: AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN    AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  EmptyMon Oct 03, 2011 11:55 pm

- Çdo lexues nuk është udhëheqës, por çdo udhëheqës duhet të jetë lexues! (Harry Truman)
- Dallim i madh është në mes të kureshtarit që dëshiron të lexojë librin dhe të lodhurit që e dëshiron librin sa për të lexuar diçka!
- Shitësi mesatar nuk lexon asnjë libër gjatë vitit, andaj ai gjithnjë mbetet shitës mesatar!
- Njeriu mëson përmes dy mënyrave: njëra është përmes leximit, kurse tjera është përmes shoqërimit me njerëz të mirë! (Will Rogers)
- Njeriu që nuk lexon libra nuk ka kurrfarë përparësie krahasuar me njeriun që nuk di të lexojë! (Mark Tuain)
- Leximi për mendjen është si gjimnastika për trupin!
- Lexo dhe bëhu i pasur! (Donald Trump)
- Gjithkah e kam kërkuar fatin, por nuk e kam gjetur askund, përpos në këndin e vogël me librin e vogël! (Thomas Kempis)
- Libri i mirë në kohën e mirë mund të ndryshojë jetën! (Burke Hedges)
- Në libra, njerëzit e mençur gjejnë ngushëllim nga vështirësitë që i sjell jeta! (Viktor Hugo)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety


Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 31

AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  Empty
MesazhTitulli: Re: AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN    AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  EmptyFri Dec 30, 2011 8:30 am

Librin mund ta krahasojmë me fqinjin, nëse është i mirë, nuk do të zgjasë shumë, e nëse është i dobët, nuk mund të heqësh dorë aq lehtë!
- Gruaja duhet të ketë në dorën e djathtë gjilpërën, kurse në dorën e majtë librin! (Sami Frashëri)
- Çdo njeri është libër, në qoftë se dinë ta lexosh! (Cening)
- Libri është i vetmi kopsht që mbillet për të tjerët!
- Bota pa libra është botë e egërsirave!
- Librat të cilat gjithkush i admiron janë ato libra të cilat askush nuk i lexon! (Anatol Frans)
- Libri është i çmueshëm për ata që ia dinë vlerën librit!
- Librat pasojnë moralin, nuk i pason morali librat! (Theophile Gautier)
- Filmi nuk është libër. Nëse burimi material është libër, ju nuk mund të jeni tepër respektues ndaj librit. Gjithçka që ju i detyroheni librit është shpirti! (Graham Greene)
- Çdo ditë e jetës sate është një faqe e biografisë sate, andaj kujdesu të shkruash mirë, sepse një faqe e keqe e ndyn gjithë librin! (Sami Frashëri)
- Jeta është një libër i hapur, ku çdo ditë lexon nga një fletë!
- Mos pini asgjë pa e shikuar, e mos firmosni asgjë pa e lexuar! (Thënie spanjolle)
- Librat e historisë që nuk përmbajnë gënjeshtra, janë tërësisht budallenj! (Anatol Frans)
- Ose shkruaj diçka që ia vlen ta lexosh, ose bëjë diçka që ia vlen ta shkruash! (Benjamin Franklin)
- Artisti nuk ka kohë t'i dëgjojë kritikat. Ai që dëshiron të shkruajë nuk ka kohë t'i lexojë kritikat! (William Faulkner)
- Shpesh i shohim gjërat në kundërshtim me realitetin e tyre, ngase ne mjaftohemi vetëm me leximin e titullit! (Thënie amerikane)
- Kujdes kur të lexoni libra shëndeti, sepse mund të vdisni për një gabim shtypi! (Mark Tvain)
- Për suksesin e çdo njeriu me të vërtetë të madhe zakonisht ka meritë ndonjë libër i mirë! (Roy L. Smith)
- Çdo lexues nuk është udhëheqës, por çdo udhëheqës duhet të jetë lexues! (Harry Truman)
- Dallim i madh është në mes të kureshtarit që dëshiron të lexojë librin dhe të lodhurit që e dëshiron librin sa për të lexuar diçka!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety


Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 31

AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  Empty
MesazhTitulli: Re: AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN    AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  EmptyFri Dec 30, 2011 8:30 am

AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  Aforizmambilibrin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel


Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 28

AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  Empty
MesazhTitulli: Re: AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN    AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  EmptyFri Jun 08, 2012 6:00 am

aaahaahahha aforizma teper interesante
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  Empty
MesazhTitulli: Re: AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN    AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN  Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Me shkruani librin qe ju ka pelqyer aq shume sa edhe po ta lexonit 7 here nuk do te merziteshit :P
» Te gjithë vizitorët dhe anëtarët tani mund të komentojne në Librin e Vizitorëve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: AFORIZMA-
Kërce tek: