PortaliForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 15 fakte mahnitese per dashurine..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 23

MesazhTitulli: 15 fakte mahnitese per dashurine..   Wed Jun 20, 2012 7:25 pm

Dashuria është një gjë shumë e bukur, por edhe e çuditshme gjithashtu. Më poshtë janë pesëmbëdhjetë fakte rreth dashurisë.
1-Burrat të cilët e puthin gruan e tyre në mëngjes, jetojnë 5 vjet më shumë se sa ata që nuk e bëjnë këtë gjë.

2- Kënga e parë për dashurinë është shkruar 4 000 vjet më parë dhe vjen nga një zonë midis Tigrit dhe Eufratit.

3-Nëse vjen momenti për intimitet që në fillim të marrëdhënies, 78% e vajzave nuk pranojnë nëse nuk janë depiluar.

4- Vajzat feministe kërkojnë më shumë se të tjerat të kenë një marrëdhënie romantike.

5-
Dy të tretat e njerëzve raportojnë se kanë rënë më shumë në dashuri me
dikë që kanë vite që e njohin, se sa me një të sapo njohur.

6- Njerëzit që tregojnë historinë e tyre të dashurisë e bëjnë këtë pasi mendojnë se procesi është jashtë kontrollit te tyre.

7- Dashuria nxit një efekt qetësues ne trup dhe mendje për te paktën një vit, gjë që ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.
8- Dashuria ka te njëjtin efekt ne trup njësoj si
edhe frika e madhe. Te një person i dashuruar shfaqen te njëjtat
simptoma si te një person qe ndjen një frikë te madhe – zmadhim të bebes
së syrit, duar të djersitura, dhe rritje të të rrahurave te zemrës

9- Skanimet e trurit kanë treguar se kur njeriu shikon foto te njeriut te zemrës, truri reagon menjëherë duke treguar dëshirë.
10-
Shërbimi “Detektori i dashurisë” i shpikur nga operatori telefonik KTF
supozohet se tregon seriozitetin e njeriut te dashur, nëse ai vërtet
është i ndershëm ne atë që thotë. Përdoruesi merr një analize te bisedës
nëpërmjet një mesazhi, i cili tregon afeksionin, përqendrimin dhe
ndershmërinë me të cilën ka folur personi tjetër në lindje.

11-
Rreth 11 për qind e grave kontrollojnë menjëherë “online” për të parë te
dhënat e një personi qe e kane takuar ose qe presin ta takojnë,
kundrejt 7 për qind te meshkujve.

12- Me kalimin e kohës, partneret tentojnë te kenë gjithmonë e me shume te njëjtat sjellje.

13-
Njerëzit tentojnë te kthejnë me shumë kokën ne te djathtë se sa ne te
majte kur puthin dike (65 për qind e njerëzve e kthejnë kokën ne te
djathte).

14- Tradita e unazës së fejesës ka ardhur qe ne
shekullin e 15-të, kur Duka Maximillian i Austrisë i dha një unazë te
fejuarës së tij Mary nga Burgundy.

15- Aeroporti Ndërkombëtar i Filadelfias mbahet si numri 1 për lidhjet e dashurisë gjatë kohës së pritjes

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 34

MesazhTitulli: Re: 15 fakte mahnitese per dashurine..   Tue Sep 17, 2013 12:45 am

Te gjitha keto fakte jane shume interesante.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://eja-ti.albanianforum.net
 
15 fakte mahnitese per dashurine..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: DASHURIA DHE ROMANCA-
Kërce tek: