WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Cigaret dhe ushqimi i shpejtë i shtojnë vitet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi


Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 37

Cigaret dhe ushqimi i shpejtë i shtojnë vitet  Empty
MesazhTitulli: Cigaret dhe ushqimi i shpejtë i shtojnë vitet    Cigaret dhe ushqimi i shpejtë i shtojnë vitet  EmptyFri Dec 24, 2010 9:03 pm

Se mosha është koncept relativ, më në fund është vërtetuar edhe shkencërisht. Jeta e ngarkuar, alkooli dhe cigaret, në botë kanë shkaktuar epideminë e plakjes, sidomos në mesin e femrave të reja, ku për këtë arsye dukja e tyre nuk përshtatet me moshën.

Shkaku i plakjes së hershme, shumë femra moderne mesatarisht duken katër vjet më të moshuara, në krahasim me moshën e tyre.

Sipas hulumtimeve, në të cilat kishin marrë pjesë më shumë se 8 000 femra, për dukje më të moshuara, më të merituarat janë cigaret, konsumimi i alkoolit, ushqimi jo i shëndetshëm, solariumi dhe moskujdesi për lëkurën. Disa nga zbulimet interesante të femrave moderne janë se njëra nga pesë të anketuarat nuk përdor kremra për lëkurë, një e katërta prej tyre dy deri tri herë në javë konsumon ushqim të shpejtë, ndërsa, mesatarisht, secila nga të anketuarat konsumon në vit 894 cigare. E vërteta gjatë këtij hulumtime del se mesatarisht 10 minuta në ditë, përkatësisht dy ditë e gjysmë në vit brengosemi për plakjen.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
 
Cigaret dhe ushqimi i shpejtë i shtojnë vitet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: SHËNDETËSI-
Kërce tek: