WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Edita Tahiri - presidente e Kosovës, “kartë nën mëngë” e Thaçit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Edita Tahiri - presidente e Kosovës, “kartë nën mëngë” e Thaçit Empty
MesazhTitulli: Edita Tahiri - presidente e Kosovës, “kartë nën mëngë” e Thaçit   Edita Tahiri - presidente e Kosovës, “kartë nën mëngë” e Thaçit EmptyFri Dec 31, 2010 11:33 pm

Edita Tahiri - presidente e Kosovës, “kartë nën mëngë” e Thaçit 10rmijs
Prishtinë, 31 dhjetor- Nuk ndalen kalkulimet brenda subjekteve politike për krijimin e institucioneve të pritshme të Kosovës, që do të duhej të dalin nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të 12 dhjetorit. PDK-ja dhe kreu i saj, sidomos, që me çdo kusht duan ta udhëheqin Kosovën edhe për një mandat katërvjeçar, janë duke bërë përpjekje dhe llogari natën dhe ditën për të lidhur aleanca, koalicione, miqësi të reja, vetëm e vetëm të sigurojnë edhe një mandat në pushtet.
Paralelisht me përpjekjet për të gjetur partnerë për koalicione për Qeverinë, kreu i PDK-së dhe kryeministri në largim i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk rresht së llogarituri e së kalkuluari edhe emrat për president të mundshëm të Kosovës.
Sipas burimeve të sigurta brenda PDK-së, por që në asnjë mënyrë nuk duan të bëhen publikë, së fundi, Thaçi po llogarit seriozisht që kandidate potenciale për presidente të Kosovës të jetë Edita Tahiri, lidere e ADK-së, e cila, kaherë, bashkë me partinë e vet është në koalicion me PDK-në.
Sipas këtyre burimeve, Thaçi po llogarit shumë seriozisht në këtë kandidate, pasi që, në një farë mënyre AAK-ja ka çuar sinjale të sigurta se nuk do të futet në koalicion dhe pasi kanë dalë në shesh rezultatet e votimeve për AKR-në, dhe pasi që është parë se kjo parti lideri i saj, Behgjet Pacolli, kanë marrë fare pak vota. Madje, sipas këtyre burimeve, po të mos ishte partia e Drejtësisë e Ferid Aganit, AKR-ja, me votat e fituara as që do të siguronte pragun e domosdoshëm.
Në këtë mënyrë është zvogëluar shumë mundësia që Pacolli të mbetet pretendent për kreun e shtetit, edhe në rast të variantit të mbetur për koalicion të pritshëm PDK-AKR dhe minoritarët. Thaçi, siç theksojnë brenda PDK-së, sado që e do Pacollin për president për shkak të lojalitetit të tij, megjithatë nuk do president me legjitimitet të kontestuar (për shkak të numrit të pakët të votave).
Ndërsa, Edita Tahiri, sipas kalkulimeve të Thaçit, pos lojalitetit të dëshmuar deri më tash ndaj partisë në pushtet e sidomos ndaj liderit të saj, do të ishte edhe më e pranueshme edhe për subjektet e tjera politike, për çka shpresohet që më lehtë do ta kishte edhe kocensualitetin e spektrit politik kosovarë për te.
Burimet theksojnë se Thaçi tashmë e ka “kartë nën mëngë” Edita Tahirin për kandidate për presidente dhe këtë kartë ka nis ta shpërfaqë aty-këtu para bashkëpunëtorëve të vet.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
 
Edita Tahiri - presidente e Kosovës, “kartë nën mëngë” e Thaçit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: PORTALI I FORUMIT-
Kërce tek: