WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Obeziteti shkakton dëmtime në tru

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi


Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 37

Obeziteti shkakton dëmtime në tru Empty
MesazhTitulli: Obeziteti shkakton dëmtime në tru   Obeziteti shkakton dëmtime në tru EmptySat Jan 15, 2011 9:51 pm

Një studim i ri, i realizuar nga shkencëtarët amerikanë, tregoi se personave me bel të trashë mund t’u zvogëlohet truri.

Antonio Convit nga fakulteti i mjekësisë së Universitetit të New York-ut, bën të ditur se obeziteti, i cili lidhet me diabetin e tipit 2, mund të shkaktojë dëmtime edhe në tru.
Për të mësuar përmasat e këtij dëmi, Convit përdori teknikën e pasqyrimit me rezonancë magnetike për të krahasuar pamjet e trurit të 44 obezëve dhe të 19 personave të dobët.
Në fund u pa se në pjesën amigdala të trurit të obezëve - pjesë e lidhur me zakonet e të ushqyerit – ekziston më shumë ujë.

Krahas kësaj u vërtetua se korteksi orbitofrontal i trurit është më i vogël. Edhe kjo pjesë luan një rol të rëndësishëm në kontrollimin e instiktit të ushqyerjes.
Duke folur për New Scientist Convit theksoi se ky fakt tregon një numër më të pakët neuronesh ose zvogëlim të tyre.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
 
Obeziteti shkakton dëmtime në tru
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: SHËNDETËSI-
Kërce tek: