WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Embelsire me Vere te Kuqe

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Embelsire me Vere te Kuqe Empty
MesazhTitulli: Embelsire me Vere te Kuqe   Embelsire me Vere te Kuqe EmptyThu Jan 27, 2011 8:11 pm

Embelsire me Vere te Kuqe 11s2xzc

Autore e recetës Qamile Fetahaj Kajtazi

Përbërësit
* 100 gr çokollatë kuzhine e hidhur
* 4 ve
* 200 gr buter
* 200 gr sheqer
* 250 gr miell
* 1/2 qese pluhur për ardhje
* 1 lugë çaji kanellë
* 2-3 lugë çaji kakao
* 125 ml verë e kuqe

Përgatitja:

Çokollata grihet me thike kuzhine, ose me rende. Vetë ndahen, e bardha e vesë tundet me mikser derisa të ngjizët, dhe futet në frigorifer. Në një enë qitët buteri dhe bashkë me sheqerin tunden më mikser, pastaj shtohet e verdha e vezëve, duke u përzier njëra pas tjetrës, aq gjatë sa kur qitët veja tjetër, mos të mbetën gjurmë të vezës së parë!

Mielli,çokollata e grirë, kakao, kanella dhe pluhuri për ardhje, përzihen së bashku, dhe i shtohen buterit nga pak, duke u përzier e njëkohësisht duke i shtuar edhe verën e kuqe.


Pastaj e bardha e vezës hiqet nga frigoriferi dhe, 1/3 i shtohet brumit, duke e përzier me mikser, e pjesa tjetër përzihet ngadalë me lugë. Brumi i përgatitur qitet në tepsi të lyer me yndyrë, në furrën e nxehtë prej 180°C piqet 50 minuta.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Embelsire me Vere te Kuqe Empty
MesazhTitulli: Re: Embelsire me Vere te Kuqe   Embelsire me Vere te Kuqe EmptySat May 07, 2011 4:17 am

Kisel me vere te kuqe

Vera e kuqe perzihet me uje te nxehte, shtohet sheqer, lekure limoni dhe ngrohet deri ne vlim. Kullohet ne garze, perseri ngrohet deri ne vlim dhe trashet me niseshte te holluar me pak uje. Kiseli i gatshem hidhet neper gota dhe lihet te ftohet.

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
@Nora@
Bordidrejtues
Bordidrejtues
@Nora@

Anëtarësuar Anëtarësuar : 31/01/2011
Postime Postime : 443
Vendodhja Vendodhja : Diku Larg

Embelsire me Vere te Kuqe Empty
MesazhTitulli: Re: Embelsire me Vere te Kuqe   Embelsire me Vere te Kuqe EmptyMon Jun 20, 2011 10:59 am

Arrow Razz
Mbrapsht në krye Shko poshtë
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Embelsire me Vere te Kuqe Empty
MesazhTitulli: Re: Embelsire me Vere te Kuqe   Embelsire me Vere te Kuqe EmptySat Jun 25, 2011 12:41 am

embelsirat jane te preferuarat e mia....

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Sponsored content
Embelsire me Vere te Kuqe Empty
MesazhTitulli: Re: Embelsire me Vere te Kuqe   Embelsire me Vere te Kuqe Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Embelsire me Vere te Kuqe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) FORUMI KULTUROR (¯`♥´¯) :: KUZHINA SHQIPTARE-
Kërce tek: