WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 RG7204, ilaçi që ngadalëson kancerin e lëkurës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

RG7204, ilaçi që ngadalëson kancerin e lëkurës  Empty
MesazhTitulli: RG7204, ilaçi që ngadalëson kancerin e lëkurës    RG7204, ilaçi që ngadalëson kancerin e lëkurës  EmptyFri Jan 28, 2011 9:29 pm

Shkencëtarët kanë prodhuar një ilaç të ri, i cili ngadalëson përhapjen e kancerit të lëkurës. Sipas një lajmi të BBC-së, në eksperimentin e realizuar me mbi 680 të sëmurë në spitalin Royal Marsden në Londër, është testuar një ilaç i ri që lufton qelizat e këqija të kancerit. Bëhet e ditur se ilaçi është efektiv për të sëmurët me melanomë. Sipas studimit të pranuar nga ana e Vakëfit për Kërkim të Kancerit, akoma nuk është marrë licenca e ilaçit. Por, specialistët shpresojnë se eksperimenti do të ndikojë në ndryshimin e shpejtë të situatës, shkruan gazeta elektronike Start.
Duke pohuar se sëmundja e melanomës është një nga sëmundjet më të përhapura në grup moshat 15-34 vjeç në Angli, studiuesit thanë se mesatarja e këtij lloj kanceri po rritet më shpejt se llojet e tjera. Nëse kanceri diagnostikohet herët, mund të kurohet, por mundësia e shpëtimit është shumë e ulët nëse kanceri përhapet. Ilaçi i ri lufton gjenin BRAF, i cili nxit kancerin e keq. Ilaçi me emrin "RG7204" pengon këtë gjen dhe ndihmon në zvogëlimin e tumoreve deri në 70 për qind.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
 
RG7204, ilaçi që ngadalëson kancerin e lëkurës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: SHËNDETËSI-
Kërce tek: