WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Përgjohet edhe presidenti Topi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Përgjohet edhe presidenti Topi Empty
MesazhTitulli: Përgjohet edhe presidenti Topi   Përgjohet edhe presidenti Topi EmptySat Jan 29, 2011 8:30 pm

Përgjohet edhe presidenti Topi 2i9gz03

Komisioni hetimor parlamentar për ngjarjet e 21 janarit trondit opinionin dhe vë në përgjim të gjithë krerët më të lartë të shtetit.

Pasi u vu nën akuzë nga kryeministri Berisha, vetëm një ditë më parë, Komisioni ka deklaruar se do të kërkojë tabulatet telefonike të kreut të shtetit, zotit Bamir Topi për të gjithë muajin janar në funksion të ngjarjes së 21 janarit, që ky komision po e heton dhe që e ka cilësuar që në titull si “grusht shteti”.

Në listën që Enkelejd Alibeaj lexoi për tabulatet telefonike është edhe prokurorja e përgjithshme Ina Rama, institucioni që ajo drejton po kryen vetë hetime, si organ kushtetues për 21 janarin.

Po kështu kërkohet përgjimi i kreut të Shërbimit Informativ Shtetëror, zotit Bahri Shaqiri dhe zëvendësit të tij.

“Unë kërkoj nga depozitarët, ata që në bazë të ligjit kanë detyrimin për të ruajtur dhe për të skeduar thirrjet telefonike, tabulatet, të këtyre personave:

1. Zotit Sali Berisha, kryeministër i Shqipërisë;

2. Zonjës Jozefina Topalli, kryetare e Kuvendit;

3. Zotit Bamir Topi, president i Republikës;

4. Zotit Lulëzim Basha, ministër i Brendshëm;

5. Zonjës Ina Rama, prokurore e përgjithshme;

6. Zotit Bahri Shaqiri, drejtor i Shërbimit Informativ Shtetëror;

7. Zotit Ylli Alushi, zëvendësdrejtor i SHISH;

8. Zotit Ndrea Prendi, komandant i Gardës së Republikës;

9. Zotit Edi Rama, kryetar i Partisë Socialiste;

10. Zotit Fidel Ylli, deputet;

11. Zotit Bashkim Fino, deputet;

12. Zotit Paulin Stërkaj, deputet;

13. Zotit Tom Doshi, deputet;

14. Zotit Gramoz Ruçi, deputet;

15. Zotit Namik Dokle, deputet;

16. Zotit Fatmir Xhafa, deputet;

17. Zotit Sajmir Tahiri, deputet;

18. Zotit Taulant Balla, deputet;

19. Zotit Ilir Gjoni, deputet;

20. Zotit Erion Braçe, deputet;

21. Zotit Besnik Bare, deputet;

22. Zotit Ilir Beqja, deputet;

23. Zotit Dashamir Peza, deputet;

24. Zotit Arben Çuko, deputet;

25. Zotit Asllan Dogjani, deputet;

26. Zotit Ndue Kola, deputet;

27. Zotit Armando Prenga, deputet;

28. Zotit Gjok Jaku, deputet;

29. Zotit Spartak Ngjela në cilësinë e kryetarit të Partisë Ligj dhe Drejtësi;

30. Zotit Skënder Gjinushi, kryetar i Partisë Socialdemokrate;

Këto skedarë të ruajtjes së komunikimeve telefonike, që këta zotërinj kanë pasur edhe me pajtimtarë të tjerë të telefonisë mobile, do të doja të shtriheshin për një periudhë që i përket gjithë muajit janar të këtij viti. Unë besoj se mbi bazën e detyrimit ligjor që kanë të gjitha shoqëritë përkatëse që ofrojnë rrjetin telefonik, përveçse e kanë detyrim, kanë mundësinë dhe aftësinë që një përgjigje të tillë shkresore të na e sillnin për një afat pesë ditorë”, është shprehur Alibeaj.

Kërkesa për tabulatet do të hapë betejën e radhës juridike. Përmes këtij vendimi duket se komisioni hetimor po heq fshehtësinë e komunikimit të kreut të shtetit dhe institucioneve të tjera.

Po kështu tabulatet telefonike kërkohen për personat e vënë nën akuzë penale, në një kohë kur presidenti i Republikës është person me imunitetit dhe jo nën akuzë penale. Sikundër edhe Ina Rama.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
 
Përgjohet edhe presidenti Topi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MEDIA DHE POLITIKA (¯`♥´¯) :: POLITIKA MBARSHQIPTARE :: :: LAJME NGA SHQIPËRIA-
Kërce tek: