WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Shkrimtari juaj i preferuar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
@Nora@
Bordidrejtues
Bordidrejtues
@Nora@

Anëtarësuar Anëtarësuar : 31/01/2011
Postime Postime : 443
Vendodhja Vendodhja : Diku Larg

Shkrimtari juaj i preferuar Empty
MesazhTitulli: Shkrimtari juaj i preferuar   Shkrimtari juaj i preferuar EmptyFri Feb 04, 2011 11:16 am

Për mua shkrimtari shqiptar më i preferuar është Ismail Kadare por natyrisht ky eshte mendoj per shumicen e shqiptareve, ndaj do te sjell nje alternative qe me duket se keto vitete e fundit eshte harruar disi.

Shkrimtari i madh dhe modest Dhimitër Xhuvani.
Kam lexuar me ëndje librat e tij që në kohën e diktaturës. Librat "Bota ime", "e nesërmja e një gruaje", "tuneli", etj kanë shënuar formimin tim. Më pas adhurimi për veprën e këtij shkrimtari u rrit ndjeshëm me romanin "Shpirtin nuk e shes". Mbaj mend që ky libër ka dalë pothuajse në të njëjtën kohë me romanin e Kadaresë "Koncert në fund të dimrit". Ishte shokuese në atë kohë që të dilnin në shtyp dy libra kaq liberalë dhe shitja e tyre përfundoi në pak ditë. Edhe pse vepra e Kadaresë është e madhe, romani "shpirtin nuk e shes" per mua qendronte më lart. Por këtë roman e kam ndjerë më tepër kur u largova nga Shqipëria. Xhuvani e kishte shkruar këtë roman sikur të kishte jetuar vërtet në perëndim dhe të kishte bërë jetën prej emigranti që bëja unë. Realiteti ishte ngjethës, dhe e kam kërkuar për kaq vjet rrjesht në treg këtë libër dhe nuk e kam gjetur. Është gjynah që perla të tilla nuk gjenden në shitje.

Një roman tjetër i Xhuvanit që më ka bërë përshtypje është "I mbyturi i Otrantos" dhimbja dhe fantazia e shkrimtarit këtu kalojnë cdo kufij. Më pëlqen që Xhuvani preket dhe ngacmohet të shkruajë nga ngjarje të tilla, pasi mesazhi vjen i qartë, i pastër.
kam shumë dëshirë ti rilexoj librat e tij, por për fat të keq nuk gjenden në qarkullim.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Shkrimtari juaj i preferuar Empty
MesazhTitulli: Re: Shkrimtari juaj i preferuar   Shkrimtari juaj i preferuar EmptyThu Nov 10, 2011 10:41 pm

Shkrimtar Shqiptar qe me pelqen este Ismail Kadare

Shkrimtar i huaj qe me pelqen eshte Paolo Coelho

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 25

Shkrimtari juaj i preferuar Empty
MesazhTitulli: Re: Shkrimtari juaj i preferuar   Shkrimtari juaj i preferuar EmptyFri May 18, 2012 7:48 pm

Shkrimtari im i preferuar esht Naim frasheri

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Shkrimtari juaj i preferuar Empty
MesazhTitulli: Re: Shkrimtari juaj i preferuar   Shkrimtari juaj i preferuar Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shkrimtari juaj i preferuar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) FORUMI KULTUROR (¯`♥´¯) :: LETËRSIA-
Kërce tek: