WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Letra dashurie

Shko poshtë 
AutoriMesazh
@Nora@
Bordidrejtues
Bordidrejtues
@Nora@

Anëtarësuar Anëtarësuar : 31/01/2011
Postime Postime : 443
Vendodhja Vendodhja : Diku Larg

Letra dashurie Empty
MesazhTitulli: Letra dashurie   Letra dashurie EmptySun Feb 06, 2011 11:30 am

Nga nje tryeze poste
qe kurre s'mbetet shkrete
ku rrine kujtimi, brenga
zemra dhe heshtja vete
Posi pellumba letrat
degdisen qe me nate
i ndiej tek fluturojne
per ne shtegtim te gjate
Dhe ja ku jam rrethuar
me burra e me gra
plagosur nga mungesat
nga ndarjet e medha
Letra, pusulla, fjale
qe nisen ne hapesire
endrra ende pa celur
mendime ende pa gdhire.
Te gjitha marrin rrugen
drejt vatres e drejt pragut
si ndjenje derguar ndjenjes
si gjak derguar gjakut.
Dhe po te jem nen toke
qe vdiqa ti mos thuaj
me shkruaj edhe nen toke
se edhe une do te te shkruaj.
Nje shtrese e trashe pluhuri
mbulon letrat qe s'duhen
aty u zverdhen faqet
aty germat u shuhen.
Aty humbasin radhet,
ku mallet derdhur qene,
aty jep shpirt mellani,
pasi cepat u brene.
Aty rroposen thelle
hem ndjenjat e kaluara
hem dashurite e tashme...
Dhe po te jem nen toke
qe vdiqa ti mos thuaj,
Me shkruaj edhe nen toke,
se dhe une do te te shkuaj.
Dhe kur te shkruaj une
do dridhet kallamari,
do skuqet boje e zeze
me flakerima zjarri.
Se kur te shkruaj une,
do shkruajne eshtrat e mia,
do shkruaje gjaku im
gjithe ngulc nga dashuria.
Do mbetet letra udhes
si shpend ne zjarr kalitur
me dy flatra te vogla
dhe nje adrese te ndritur.
Si zog qe per foleqiell,
ajer do te kete
mishin gishterinjte e tu
dhe frymemarrjen vete.
Do mbetesh ti e zhveshur
tek dridhesh me ngadale
e gatshme ta ndiesh letren,
pas gjoksit tend te vale.
Dhe po te jem nen toke
qe vdiqa ti mos thuaj.
Me shkruaj edhe nen toke
se dhe une do te te shkruaj.
Nje leter dje kam pare
se si ngeli pa zot
mbi sy tek i flatronte
dikujt qe s'ngrihej dot.
Letra qe mbesin gjalle
dhe per te rene tregojne
qe regetijne si njerez
vec sy s'kane te shikojne.
Kur dhembeqenzit rriten
une ndiej prane veshit tim,
fermim'n e letres sate
tamam si nje gjemim.
Dhe mos e marsha zgjuar,
edhe ne gjume do ta marr ate leter
dhe do kullojne plaget
si kallamare te vjeter.
Dhe do celin buzet plaget
drejt puthjeve te tua
dhe tek levizin lehtas
do thone prap:Te dua!
Dhe po te jem nen toke,
qe vdiqa ti mos thuaj,
me shkruaj edhe nen toke,
se dhe une do te te shkruaj!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
@Nora@
Bordidrejtues
Bordidrejtues
@Nora@

Anëtarësuar Anëtarësuar : 31/01/2011
Postime Postime : 443
Vendodhja Vendodhja : Diku Larg

Letra dashurie Empty
MesazhTitulli: Re: Letra dashurie   Letra dashurie EmptySun Feb 06, 2011 11:31 am

Paradite diell
Mbasdite shi
Ja si kjo dite
Je edhe ti...
Ketu lodron, vrenjtesh aty
Cdo besh me mua, cdo bej me ty?
Hesht me fjale, flet me veshtrime
E ndrojtur behesh nga ndrojtja ime!
Ta ndjej frymemarjen, po ku je?
Do ta braktis veten do vij atje!
Nje flake e bardhe na prin ne shteg,
Vijme...Largohet...Shkojme...Na djeg!
Dicka nga une u dogj me gjeme
Thengjill te shkruaj cnuk kemi thene?
Une zbres thellesirash ti zbret prej pemesh,
tunde buz honesh, do te me trembesh...
Heshtim perballe e qajme pa lot,
Me ty srri dot, pa ty sbej dot
Floke e rrufese ndrizet ne shi
Dhe syri mallit loton ne sy...
Paradite diell...
Mbasdite shi...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
@Nora@
Bordidrejtues
Bordidrejtues
@Nora@

Anëtarësuar Anëtarësuar : 31/01/2011
Postime Postime : 443
Vendodhja Vendodhja : Diku Larg

Letra dashurie Empty
MesazhTitulli: Re: Letra dashurie   Letra dashurie EmptySun Feb 06, 2011 11:37 am

Letrat e dashurise
si thinjat e pleqerise
cdo ndjenje nje fije
qe me ndjek pas si nje hije
cte besh shume e ngatarrume kjo dashuri
qe na la sakat qe ne rini
hajt mo do rrime si do bejme
se ndryshe ska se si te rrojme....
nje leter dashurie ty te kushtoj
sepse ti mbrohesh duke thene se
Vertet sdi te shkruaj por pa ty
dot s'jetoj;
Dhe keshtu shkon vargu ne varg
dhe dashuria ime lundron ne liqenin
e qete tamam si nje vark...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
@Nora@
Bordidrejtues
Bordidrejtues
@Nora@

Anëtarësuar Anëtarësuar : 31/01/2011
Postime Postime : 443
Vendodhja Vendodhja : Diku Larg

Letra dashurie Empty
MesazhTitulli: Re: Letra dashurie   Letra dashurie EmptySun Feb 06, 2011 11:40 am

Jeto nje cast per mua, te lutem jeto
dhe kthjellu pra ti ne mendime
Ne frymemarrjen tende te ngrohte
merre, merre dhe endren time

Jeto pra ti vetem nje sekonte per mua
dhe pastaj ik, rruges si cdo dite
Asgje me teper nga ti nuk dua
Pak nga dashoria jote, vetem pak drite

Jeto sa ke gjak te ngrohte nder deje
dhe merre dhimbjen time thelle ne gji
Me ler te jetoj dhe une nepermjet teje
nje tjeter ender, nje tjeter dashuri...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xixillonja
Anëtar/e
Anëtar/e
xixillonja

Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/01/2011
Postime Postime : 34
Vendodhja Vendodhja : Ne zemren tende

Letra dashurie Empty
MesazhTitulli: Re: Letra dashurie   Letra dashurie EmptyMon Feb 07, 2011 4:40 am

Te dua zemra ime te dua shume e di
si peshku pa uje pa ty nuk mund te rri.
edhe pse ti nuk me beson
kjo zemer vetem ty te don.
te shpresoj qe kete nje dite ta kuptosh
dhe ne krahet e mi me vrap te vraposh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Letra dashurie Empty
MesazhTitulli: Re: Letra dashurie   Letra dashurie Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Letra dashurie
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: DASHURIA DHE ROMANCA :: POEZI-
Kërce tek: