WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Një ton drogë kapet në Gjirokastër

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Një ton drogë kapet në Gjirokastër Empty
MesazhTitulli: Një ton drogë kapet në Gjirokastër   Një ton drogë kapet në Gjirokastër EmptyTue Feb 08, 2011 3:01 am

Një ton drogë kapet në Gjirokastër 5n6mxk

Gjirokastër, 8 shkurt -Plot 1 ton mariuanë është kapur falë një operacioni të koduar me emrin “Kordinata” në Gjirokastër, ndërsa ka përfunduar në pranga një korrier i drogës, kurse 3 persona të tjerë janë shpallur në kërkim. Droga që vinte nga Lazarati kishte destinacion shtetin grek, njofton Balkanweb.
Zëdhënësi i Policisë së Qarkut Gjirokastër bëri të ditur se droga u kap në dy automjete që transportonin lëndën narkotike.
Policia kishte grumbulluar informacione në rrugë operative se një grup i mirëorganizuar me veprimtari kriminale në fushën e trafikut të lëndëve narkotike me shtrirje në disa rrethe, kishin grumbulluar në fshatin Lazarat dhe do të transportonin në drejtim të Sarandës e më pas në drejtim të Greqisë një sasi të madhe lënde narkotike.
Mbi bazën e këtyre informacioneve dhe si rezultat i një pune disa ditore më datën 7 Shkurt, rreth orës 21.00, u bë i mundur finalizimi me sukses i operacionit të koduar “Kordinata”, i cili u zhvillua në dy faza dhe konkretisht:
Më datën 6 shkurt, rreth orës 19.00, u finalizua faza e parë e operacionit .
Specialistët e Sektorit Kundër Narkotikëve në Drejtorinë e Policisë së Qarkut Gjirokastër në bazën e informacioneve të siguruara dhe të vërtetuara në rrugë operative se nga fshati Lazarat është nisur një pjesë e ngarkesës me një automjet tip Touareg, menjëherë kanë ngritur shërbimet në aksin rrugor Gjirokastër - Jorgucat. Rreth orës 18.00 në dalje të fshatit Lazarat është konstatuar automjeti Fuoristradë e tipit Wolsvagen Touareg me traga Tr 81 94 R, ne pronësi të shtetasit Ardjan Halili, 41 vjeç, lindur dhe banues ne Tepelene, duke lëvizur në drejtim të Sarandës. Specialistët e Sektorit Kundër Narkotikëve menjëherë i janë vënë në ndjekje.

Ndjekja ka vijuar përgjatë aksit rrugor Gjirokastër- Jorgucat, duke bashkëpunuar edhe me Drejtorinë Rajonale të Kufirit dhe Njësinë Rajonale të Qarkullimit Rrugor . Automjeti ka lëvizur me shpejtësi të madhe në drejtim të Jorgucatit, por kur ka parë postobllokun e policisë kufitare dhe të policisë rrugore në dalje të Jorgucatit është kthyer me shpejtësi në drejtim të Gjirokastrës, ku është ndjekur nga Specialistët e Sektorit Kudnër Narkotikëve . Duke parë se në hyrje të Dervicjanit ishte ngritur një postobllok tjetër automjeti është futur në fshatin Goranxi në një rrugicë dhe duke përfituar nga errësira drejtuesi i automjetit ka braktisur mjetin dhe është larguar .
Nga këqyrja e automjetit rezultoi se: Në brendësi të automjetit u gjetën dhe u sekustruan në cilësinë e provës materiale një sasi rreth 180 kilogramë lëndë narkotike mariuanë. Policia njofton se drejtuesi i automjetit është evidentuar dhe shpallur në kërkim .

Operacioni më pas ka vijuar më datën 7 shkurt, kur rreth orës 21.00.
Specialistët e Sektorit Kundër Narkotikëve në Drejtorinë e Policisë së Qarkut Gjirokastër në vijim të informacioneve të siguruara dhe të vërtetuara në rrugë operative në lidhje me vazhdimin e trafikut të lëndëve narkotike nga ky grup, kanë marrë informacion se nga fshati Lazarat rreth orës 20.30 minuta të datës 7 shkurt, është nisur pjesa tjetër e ngarkesës me një automjet Ford Transit dhe po lëvizte në drejtim të Sarandës, menjëherë shërbimet e Sektorit Kundër Narkotikëve i janë vënë në ndjekje ku pas disa minutash është bërë bllokimi i automjetit dhe i drejtuesit të mjetit.
Si rezultat i këtij operacioni u bë e mundur arrestimi në flagrancë i shtetasit: Artan Bresha 35 vjeç, lindur dhe banues në Tepelenë.
Arrestimi i tij u bë pasi ky shtetas u kap në flagrancë duke transportuar në drejtim të Sarandës me automjetin e tij tip Furgon Tranzit me targa TP 07 65 B, me plot 820 kilogramë lëndë narkotike të llojit mariuanë .
Lënda narkotike ishte e mbështjellë me letër natriban në pako me peshë të ndryshme dhe ishte vendosur në brendësi të furgonit , pasi pjesa mbrapa s’kishte sedilje, (furgoni shërbente për transport mallrash), si dhe një sasi u gjet poshtë pjesës së sediljes së parë të pasagjerit.
Pas llogaritjes së dy fazave të operacionit, sasia e sekuestruar e mariuanës arriti rreth 1 Ton.

Në bazë të informacioneve, policia ka shpallur në kërkim 3 persona, emrat e të cilëve nuk bëhen të ditur për arsye hetimore. Policia bën të ditur se shtetasi i arrestuar në flagrancë është një nga pjesëtarët e grupit , si dhe i afërm i drejtuesit të automjetit Fuoristradë e tipit Ëolsvagen Touareg me traga TR 81 94 R që u bllokua në fazën e parë të operacionit.

Nga ana e Sektorit Kundër Narkotikëve po vijon puna për kapjen e tre shtetasve të tjerë të shpallur në kërkim.


_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
 
Një ton drogë kapet në Gjirokastër
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: PORTALI I FORUMIT-
Kërce tek: