WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Receta Gatimi Shqiptare

Shko poshtë 
AutoriMesazh
@Nora@
Bordidrejtues
Bordidrejtues
@Nora@

Anëtarësuar Anëtarësuar : 31/01/2011
Postime Postime : 443
Vendodhja Vendodhja : Diku Larg

Receta Gatimi Shqiptare  Empty
MesazhTitulli: Receta Gatimi Shqiptare    Receta Gatimi Shqiptare  EmptySat Feb 12, 2011 10:30 am

Receta Gatimi Shqiptare

Po fillojme pra te Dashur Forumiste sektorin E kulinarise Dhe meqe Ema ishte e para qe hapi kete teme po jap Receten e Taves Se Kosit (Elbansani)

Atehere Per 4 vete ;
MIsh QIngji Ose keci me mire qingji 500 gr
kos 1 lt ; Oriz 1/2 filxhan kafeje ;veze 3 kokrra ;gjalpe 100 gr;Miell 2 luge gjelle ;kripe piper...

Pergatitja :

Mishi pasi lahet ,fshihet ,pritet ne racione vihet ne nje tave dhe i hidhet gjysma e gjalpit dhe kripa dhe piperi .Piqet ne furre me teperature 180° duke i sperkatur pjeset e mishit me lengun e tij . (me pare mishi te zihet per 30 min ) .Para se te perfundoje Pjekja (15 min ) hidhet mbi tave orizi dhe pak leng mishi 1/2 gote uji e nxehte . Hiqet nga furra dhe lihet qe te ftohet pak.nderkohe ne nje tas porcelani hidhet kosi dhe kripa,Punohen mire shtohen vezet nje nga nje dhe mielli pa e ndaluar perzierjen . Ne fund i hidhet pjesa e mbetur e gjalpit. Kjo mase vihet ne tave ,perzihet mire qe te trazohet me copat e mishit dhe Orizin dhe futet serish ne furre per rreth 15 min... Ju befte mire ... Qe ti keni me kollaj per ti marre si receta do i vendos te ndara dhe sipas vendeve...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
@Nora@
Bordidrejtues
Bordidrejtues
@Nora@

Anëtarësuar Anëtarësuar : 31/01/2011
Postime Postime : 443
Vendodhja Vendodhja : Diku Larg

Receta Gatimi Shqiptare  Empty
MesazhTitulli: Re: Receta Gatimi Shqiptare    Receta Gatimi Shqiptare  EmptySat Feb 12, 2011 10:31 am

Tarator Per 5 veta : 1 lt kos 200 g kastraveca te vegjel pa fara te grire imet . 1 koker hudher mesatare e qeruar dhe e grire shume holle 1 filxhan kafeje vaj ulliri ,pak uthull, kripe ..

Pergatitja :

Per Tarator Preferohet Kos i Trashe . Hidhet kosi ne nje ene porcelani me pak kripe dhe punohet me telin e kuzhines ose ne mixer sa te jete homogjen . Nderkohe kastravecat e pastruar i grijme ne rende te trashe dhe i kullojme nga lengu i tyre i tepert i hedhim ne enen me kos. Bashke me hudhrat e grira imet mundesisht te shtypura dhe i periziejme serish derisa te jete mase homogjene gjate kesaj kohe shtojme dhe vajin dhe kripen dhe pak uthull sa per shije . Pasi te jete perzier mire e vendosim enen ne frigorifer per rreth 1 ore sa te ftohet pak ...
Serviret gjithmone e ftohte...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
@Nora@
Bordidrejtues
Bordidrejtues
@Nora@

Anëtarësuar Anëtarësuar : 31/01/2011
Postime Postime : 443
Vendodhja Vendodhja : Diku Larg

Receta Gatimi Shqiptare  Empty
MesazhTitulli: Re: Receta Gatimi Shqiptare    Receta Gatimi Shqiptare  EmptySat Feb 12, 2011 10:31 am

Paçe vici

Per 5 vete : 1 kg plendes vici ;500 gr tul domateje ;20 gr gjalpe1 kokerr qepe disa thelpinj hudher 1 deges rozmarine . 1 gjethe dafine ;1 gote vere te bardhe pak miell . vaj kripe

Pergatitja :

Pastrohet mire Plendesi i vicit lahet dhe pritet ne rripa . Pervelohet per 5 min ne uje te valuar dhe e shplajme ne uje te ftohte .grijme qepen e kaverdisim me gjalpin dhe me pak vaj dhe pak miell . Pastaj hedhim plendesin e prere Hudhrat rozmarinen dafinen dhe kripen. E leme te zieje per rreth 15 min se bashku me veren dhe pak qumesht . Gjate zierjes nese ka avulluar shtojme uje sa te mbulohen komplet hedhim domatet e prera ne kubike te vegjel dhe vazhdon zierja ne tenxheren e mbuluar. e leme te zihet derisa te valoje mire ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
@Nora@
Bordidrejtues
Bordidrejtues
@Nora@

Anëtarësuar Anëtarësuar : 31/01/2011
Postime Postime : 443
Vendodhja Vendodhja : Diku Larg

Receta Gatimi Shqiptare  Empty
MesazhTitulli: Re: Receta Gatimi Shqiptare    Receta Gatimi Shqiptare  EmptySat Feb 12, 2011 10:33 am

Lengje fruta/perimesh

Lëng rrushi

Zgjidhet rrushi i superpjek dhe i embel; merren kokrrat lahen, shpelahen me uje te nxehte, shtrydhen dhe kullohen ne napë. Hidhi sheqer po pati nevoje, domethene cdo gje mbetet ne dore te rrushit /pf/images/graemlins/laugh.gif !!!

Leng karrote

Karrotat lahen mire, shpelahen me uje te nxehte, grihen me rende, kalohen ne napë me dysh. lengu jepet sic eshte ose mund te bashkohet me shurup sheqeri, atehre kur karrotat nuk kane sheqerin e duhur. Prape sheqi /pf/images/graemlins/laugh.gif ne dore te karotes !!!

Leng molle

Mollet zgjidhen te pademtuara, lahen, shpelahen me uje te nxehte, grihen me rende te pa qeruara, shtrydhen ne nape me dysh, vihen ne gote ose ene porcelani (mazallah alumini /pf/images/graemlins/laugh.gif ), i hidhet shurup sheqeri dhe konsumohet ne CAST - ska dengla !!!!


Falenderimet qe ju pastrova zorret /pf/images/graemlins/laugh.gif mund ti nisni privatisht. Kini parasysh qe gatimet e keshilluara nga une nuk arrijne te zhvillohen pa disponuar napë ose nga halli tyl !!!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Receta Gatimi Shqiptare  Empty
MesazhTitulli: Re: Receta Gatimi Shqiptare    Receta Gatimi Shqiptare  Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Receta Gatimi Shqiptare
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) FORUMI KULTUROR (¯`♥´¯) :: KUZHINA SHQIPTARE-
Kërce tek: