WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Puthja e parë e fotografuar ishte lezbike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Puthja e parë e fotografuar ishte lezbike  Empty
MesazhTitulli: Puthja e parë e fotografuar ishte lezbike    Puthja e parë e fotografuar ishte lezbike  EmptySat Feb 12, 2011 9:06 pm

Puthja e parë e fotografuar ishte lezbike  2sbon7k

Disa ditë para Shën Valentinit, është zbuluar një fotografi e re e cila konsiderohet si më e vjetra ku është regjistruar një puthje. Artisti amerikan dhe profesori i universitetit David Gordon nuk gjeti filmin komplet por vetëm serinë e fotografive të vazhdueshme të cilën vendosi ta reanimojë.

Serinë e fotografive e kishte bërë Eadweard Muybridge ndërmjet viteve 1872 dhe 1885 duke tejkaluar fotografinë e mëhershme “The Kiss” e cila është regjistruar më 1886.

E veçanta e kësaj vepre është se për dallim prej xhirimeve tjera të hershme të puthjeve, nuk është përjetësuar puthja ndërmjet një burri dhe gruaje por ndërmjet dy grave lakuriq.

“Romanca gjithmonë ka qenë e rëndësishme për artin e filmit dhe mendoj se ka ardhur koha të rregullohet gabimi historik. Por kush do të kishte menduar se puthja e parë e regjistruar në film do të jetë ndërmjet dy grave? Kjo puthje dallon aq shumë prej puthjeve tjera të fotografuara në atë periudhë kohore sa që me siguri do t’i shokojë shumë njerëz, por shpresoj se do të ketë shumë më shumë njerëz që do të intrigohen nga kjo fotografi”, komenton profesori Gordon zbulimin befasues.

Gordon do ta publikojë animacionin e reinkarnuar të fotografive për ditën e Shën Valentinit.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 25

Puthja e parë e fotografuar ishte lezbike  Empty
MesazhTitulli: Re: Puthja e parë e fotografuar ishte lezbike    Puthja e parë e fotografuar ishte lezbike  EmptySat May 19, 2012 5:47 pm

teper e habitshme,per shen valentin e paskan be ket pun/

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Puthja e parë e fotografuar ishte lezbike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) ARGËTIM DHE ZBAVITJE (¯`♥´¯) :: KURIOZITETE-
Kërce tek: