WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Mendimi pozitiv forcon efektet e ilaçeve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
@Nora@
Bordidrejtues
Bordidrejtues
@Nora@

Anëtarësuar Anëtarësuar : 31/01/2011
Postime Postime : 443
Vendodhja Vendodhja : Diku Larg

Mendimi pozitiv forcon efektet e ilaçeve  Empty
MesazhTitulli: Mendimi pozitiv forcon efektet e ilaçeve    Mendimi pozitiv forcon efektet e ilaçeve  EmptyFri Feb 25, 2011 10:13 am

Dhimbja me të vërtetë ekziston në kokën tonë, theksojnë shkencëtarët të cilët kanë zbuluar si mendimi pozitiv mund të forcojë efektet e ilaçeve kundër dhimbjes dhe ato negative të bllokohen.

Shkencëtarët nga Oksfordi, Kembrixhi dhe dy universitete gjermane kanë kryer hulumtime me ndihmën e 22 vullnetarëve.

Për zvogëlimin e dhimbjeve mjekët u kishin përshkruar ilaçe kundër dhimbjeve.
Ajo që ishte vërejtur është se vullnetarët ishin ankuar për dhimbje më të forta në momentet e mosmarrjes së ilaçeve dhe në momentet kur kishin marrë ilaçet, por nuk dinin një gjë të tillë.

Në të vërtetë, në momentin kur mjekët i kishin njoftuar se ju japin ilaçet, në të njëjtin moment vullnetarët kishin ndjerë më pak dhimbje.

Në të njëjtën kohë mjekët kishin vëzhguar aktivitetin e trurit me ndihmën e skanerit MRI dhe kishin vërejtur se si hapësirat e trurit për dhimbje ishin më aktive, atëherë kur vullnetarët kishin menduar se nuk marrin ilaçet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mendimi pozitiv forcon efektet e ilaçeve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: SHËNDETËSI-
Kërce tek: