WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Thaçi: Dialogu rezulton me njohjen e Kosovës nga Serbia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Thaçi: Dialogu rezulton me njohjen e Kosovës nga Serbia Empty
MesazhTitulli: Thaçi: Dialogu rezulton me njohjen e Kosovës nga Serbia   Thaçi: Dialogu rezulton me njohjen e Kosovës nga Serbia EmptyMon Mar 07, 2011 1:09 am

Thaçi: Dialogu rezulton me njohjen e Kosovës nga Serbia 2lwg9s

Në bazë të kërkesës së Qeverisë, Kuvendi të hënën e filloi debatin parlamentar për bisedimet teknike me Serbinë.

Në rend të ditës është vetëm kjo pikë, ndërsa të pranishëm janë 107 deputetë. Pritet që debati të jetë i nxehtë, ngase partitë opozitare nuk pajtohen me një draft-rezolutë të përgatitur nga Qeveria lidhur me bisedimet që fillojnë të martën në Bruksel.

Në arsyetimin e kërkesës së Qeverisë që Kuvendi të debatojë dhe të miratojë një rezolutë që do të legjitimonte fillimin e bisedimeve, kryeministri Hashim Thaçi tha se ky është një hap i Kosovës evropiane për të filluar përpjekjet për normalizimin e marrëdhënieve fqinjësore me Serbisë.

“Për herë të parë përfaqësues të Kosovës do të mund të ulën të barabartë me përfaqësuesit e Serbisë si dy shtete të pavarura dhe sovrane”, tha Thaçi

Sipas tij, Qeveria do të angazhohet në dialogut teknik e përkushtuar për të përmirësuar jetën e qytetarëve dhe stabilitetin e rajonin, si dhe hapjen e rrugës për integrime euro-atlantike

“Çështja e problemeve të trashëguara është çështje e pashmangshme, çështja e të pagjeturve dhe dokumentacioneve. Dialogu teknik do të ketë përsipër normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore”, tha Thaçi.

Sipas tij, Statusi i Kosovës është i panegociueshëm, dhe se dialogu teknik paraqet fazën drejt integrimeve euro-atlantike - liberalizmin e vizave dhe integrim në BE dhe NATO.

Thaçi tha se në këtë dialog do të jenë të pranishëm përfaqësues të BE-së dhe SHBA, ndërsa ky fillim i dialogut do të rezultojë me njohjen e Kosovës nga ana e Serbisë.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
 
Thaçi: Dialogu rezulton me njohjen e Kosovës nga Serbia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: PORTALI I FORUMIT-
Kërce tek: