WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Sërish Japonia dridhet nga tërmete të rrezikshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
The Godfather
Anëtar/e
Anëtar/e
The Godfather

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 249
Vendodhja Vendodhja : I ulur ne karrigen time
Mosha Mosha : 37

Sërish Japonia dridhet nga tërmete të rrezikshme  Empty
MesazhTitulli: Sërish Japonia dridhet nga tërmete të rrezikshme    Sërish Japonia dridhet nga tërmete të rrezikshme  EmptySun Apr 10, 2011 11:25 pm

Tokio, 11 prill - Qeveria japoneze po përgatitet të zgjerojë zonën e evakuimit rreth centralit bërthamor të Fukushimës, që u dëmtua nga tërmeti dhe cunami i një muaji më parë.
Aktualisht zona e evakuuar shtrihet në një rreze prej 20 km, por edhe banorët jashtë kësaj zone kanë rezultuar me shkallë të lartë radioaktiviteti.
Ndërkohë, një tërmet i ri dhe i fuqishëm ka goditur pjesën verilindore të Japonisë, duke aktivizuar alarmin për cunami.
Punëtorët në centralin bërthamor në Fukushima janë evakuuar, transmetojnë agjencitë.
Epiqendra e tërmetit 7.1 shkallë të Rihterit ishte në prefekturën e Fukushimës.
Zëdhënësi më i lartë i qeverisë, Yukio Edano, njoftoi sot se mund të ketë seri të reja të evakuimeve nga zonat afër centralit gjatë muajit të ardhshëm.
Rreth 28 mijë persona konsiderohen të vdekur e të zhdukur nga tërmeti dhe cunami që goditën më parë Japoninë.

_________________
Sërish Japonia dridhet nga tërmete të rrezikshme  W2hdt3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.eja-ti.tk
 
Sërish Japonia dridhet nga tërmete të rrezikshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MEDIA DHE POLITIKA (¯`♥´¯) :: LAJME NGA BOTA-
Kërce tek: