WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 “Varrosje” për së gjalli, për ta vlerësuar më shumë jetën!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

“Varrosje” për së gjalli, për ta vlerësuar më shumë jetën! Empty
MesazhTitulli: “Varrosje” për së gjalli, për ta vlerësuar më shumë jetën!   “Varrosje” për së gjalli, për ta vlerësuar më shumë jetën! EmptySun Dec 12, 2010 9:49 pm

Taipei, 12 dhjetor - Studentët e Universitetit të mjekësisë në Tajvan janë “varrosur” për së gjalli nëpër arkivole për të mësuar që ta çmojnë më shumë jetën. Tinejxherët e kolegjit të mjekësisë “Rende” patën një ligjëratë të pazakontë, për të cilën profesorët e tyre thonë se u ka mundësuar atyre që ta përjetojnë përvojën e vdekjes. Studentët shkruan testamentet dhe u veshën për varrim. Pas kësaj u futën nëpër arkivole, të cilat pastaj u futën nën dërrasat e dyshemesë, ku kaluan dhjetë minuta.

“Edhe pse kaluan vetëm 10 minuta nëpër arkivole, efekti ishte i ngjashëm si me vdekjen e vërtetë”, tha profesori Qiu Duaneng.

“Kur dola nga arkivoli, ndihesha sikur të isha rilindur. Tash vërtet e di se çdo sekondë e jetës është shumë e rëndësishme dhe shumë me vlerë”, tha studentja Xiao Lin.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 25

“Varrosje” për së gjalli, për ta vlerësuar më shumë jetën! Empty
MesazhTitulli: Re: “Varrosje” për së gjalli, për ta vlerësuar më shumë jetën!   “Varrosje” për së gjalli, për ta vlerësuar më shumë jetën! EmptySat May 19, 2012 6:06 pm

cfare budallalleqesh po degjoj ne ket jete

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
“Varrosje” për së gjalli, për ta vlerësuar më shumë jetën!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) ARGËTIM DHE ZBAVITJE (¯`♥´¯) :: KURIOZITETE-
Kërce tek: