WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande. Empty
MesazhTitulli: Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande.   Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande. EmptyMon May 09, 2011 2:39 am

DITURIA SKA KUFIJ
Zeri i jetes ju ka folur
Zeri i jetes ju ka zgjuar
Mencurine tuaj ka perdorur
Ne per te na mesuar.

Jeni mbrekullia e jetes
Sepse jepni dituri
per ne jeni nena e te vertetes
Sepse menconi cdo njeri

Jeni vullkani ne Antarktide
Jeni uji ne shkretetire
Duke na mesuar cdo dite
Jeni tretur ,jeni shkrire

Abetaren na mesuat
Ne jete na dhate nje ndricim
Per ne shume kujdes treguat
Na dhuruat edukim

Te gjithe i ngjitemi nje mali
perdorim ligje si xhaxhi Paskali
dijet i kemi ne gryke te thesit
perdorim teorema si ajo e Talesit

Dijet e Mendelejevit
Per ne po i harxhoni
Nga viti ne vit
Me shume po punoni

Ne erresiren pa mbarim
Ju vet drite jeni
Se bashku me kete urim
Ju them ''faleminderit''

Si harte gjeografike
per ne do te jetoni
si date historike
7-marsin e meritoni

Si nxenese ne mature
prej ketej kur te largohem
nuk ju harroj kurre
per kete ju betohem

CDO HAP I HEDHUR TE THOTE NDAL
Jeton krenarine se degjon nje zemer
Dhe shpall ditezine per vetem nje emer
Bllokon lirine e tkurr ti nje femer
S'te thote ty ndal cdo hap i hedhur

Kerkova tek ty te lumturin cast
Mendoj per te dy,nje mendim "fast"
Kalon momenti prap per ty vuaj
Sic une te dua ,ashtu ti me duaj

Por zemra po cahet nga vuajtje pa fund
Erresira e zeze driten e mund
Mundohet shkendija te shndrije,por jo!
Reja e nxire perhapet kudo...

Si sot dite e bukur nje vit me par'
Sot nje thike e ngulur,ne zemer te vrar
O sa shume gjera ndodhin cudi
Jete e verber ne sy te zi...

Kjo nate e erret per mua eshte nje varr
Helmosje e gjalle,neper vena te ther
Cdo hap i ndalur te hap nje dere
Me eshte bere cdo cast nje ferr...

Me ndergjegje te paster po them
E dua gjthmon vellain tim
''Une si qiriri do shkrij per ty
do jap drite e jete ne kete dashuri...

ANTONIMI'
O urrejte e dashuruar
o dashuri me sherrin e bashkuar
o cfardo gje nga hici e krijuar
o lehtesi e rende
pende plumbi
kaos i deformuar,shume i hijshem
kotesi madheshtore
tym i ndritshem, shendet i semure
zjarr i ftohte e gjum i zgjur
nje marrezi e mencur qe gjykon
nje helm qe mbyt ,nje mjalt qe sheron..

Shkroi:Florida Kadëna; klasa XI-F Sarande "Hasan Tahsini"

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande. Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande.   Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande. EmptyMon May 09, 2011 2:41 am

TË KAM NË PËRFYTYRIM

Mbete përjetë aty ku ishe,
tek i njëjti horizont i vjetër.
Nuk kishte si ndodhte ndryshe
derisa të murosën te një tjetër.

Ne ishim dy dallëndyshe
në shtegtimin tonë të lirë,
dimri egër që na ndiqte,
na shtyu në humbëtirë.

Kur ty humbja të përpiu,
klithma ime i shkoi yllit:
Lotët e mallit kush ia fshiu?
Shtegun e buzës kush ia mbylli?

Frymën tënde ndjeja larg,
kur shi trishtimi derdhje lot.
Ngrije, shkrije akuj në shtrat,
se zemrën nuk e falje dot.

Magjia jote shpirt e mendje
më lidhi deri në moskthim.
Buzagazin që nuk gjendej,
ta kam në përfytyrimin tim.

Koha e gjatë, imagjinoj,
portretin ta ka përpunuar.
Po syri im fotografoi
imazhin e pa tjetërsuar.

Do mjaftonin dy gisht letër
për të zbrazur pakëz mall.
Por tani fjalët e blerta,
gjethojnë te lastarët tanë...

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande. Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande.   Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande. EmptyMon May 09, 2011 2:41 am

SHOQJA IME

Me ke perkrahur
ne ditët e veshtira,
por une ty
do te perkrah ne dite te mira.


Te dua sepse me ty
kam mesuar bashkë
te dua dhe sdo te harroj
ne asnje çastë.


Kudo qe te jesh,
per ty do te mendoj
shoqerine e pare
kurre sdo ta harroj.


Kudo qe te jem
larg apo afer
sdo ti harroj ditet
qe i kaluam se bashku


NENA IME

Nena ime
shume te dua,
ti gjithçka ne ketë jetë
je per mua.


Deshira jote me e madhe
eshte te shkoj ne rruge te drejt,
dhe per hater tendin
do ta bejë kete gje.


Kudo qe te jesh gjithmone
me mua do te jetosh,
Nena ime e dashur
kurre sdo te harroj. shkroi:macja e forumit

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande. Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande.   Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande. EmptyMon May 09, 2011 2:41 am

"SHOKUT TIM"

Mes dhimbjesh u rrita
Po keshtu dhe ti
S'te kam me prane
Te mbaj mend qe femi
I vogel,i trembur
Me syte e zi
Prej teje kerkoja
Veç pak shoqeri

Vitet kaluan
Problemet u shtuan
Por ti prane meje ishe perseri
Vuaja une,qaje dhe ti

Per ty po mendoj
O shoku im i vegjelise
Ty qe i dhe kuptim shoqerise

Pa ty s'do te ishin kujtimet e
feminise
Prandaj kthehu o shok i vjeter
Pa ty kjo jete eshte diçka tjeter
Pa ty kjo jete s'ka kuptim
Ndaj kthehu o i dashur shoku im.

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande. Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande.   Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande. EmptyMon May 09, 2011 2:42 am

emigrantet kur emigrojne
Shqiperine nuk e harrojne
kudo qe shkuan e vane
Shqiperine ne mendje e kane.

Shqiperi o atdheu im
per ty ndiej shume dashuri
ne zemer kam mallengjim
per ty i dashur atdheu im.

Çdo dite larg teje
me sjell shume mall
dhe brenda meje dashuri te fal
shqiptaret kudo qe jane
te duan dhe te mbajne.
Shqiperi o vend i bukur
ke bijte e tu te lumtur.
krijoi:macja

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Sponsored content
Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande. Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande.   Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) FORUMI KULTUROR (¯`♥´¯) :: LETËRSIA-
Kërce tek: