WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Matrica(Matrix)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Matrica(Matrix) Empty
MesazhTitulli: Matrica(Matrix)   Matrica(Matrix) EmptyWed May 11, 2011 7:18 am

Duhet vetem nje pjesez e vogel ne tru qe te te dalloje nga automatet e tjere, e verteta eshte eshte qe asgje nuk eshte e vertete, cdo gje eshte nje iluzion i perceptuar nga mendja. Duhet vetem nje aftesi e vetedijshme qe dallon dike nga dikush qe eshte i lidhur me nje rregjim te vjeter, rregim te lig. Kur e takojme Thomas Anderson ai eshte nje njeri me dituri te medha kompjuterike, kur papritur zgjohet dhe merr nje mesazh ne kompjuterin e tij nga Morpheus (perendia e Endrrave), kur Trinity i lidhur shpirti i tij i zgjon kurjozitetin. Atij i thuhet te ndjeke lepurin e bardhe, dicka qe eshte si ne librin e Lizes ne Boten e Cudirave. Ai e sheh lepurin si tatuazh ne shpatullen e nje nga vajzave qe merrnin acid mencaline.
Trinity, Mopheus jane te afte te nderhyjne ne "realitet" ashtu sic beson Thomas Anderson, sic ata e kane zbuluar qe nuk eshte asgje tjeter vec nje simulim, nje jete e krijuar artificialisht. Keshtu qe ata jane te afte ti kalojne dhe thyejne rregullat dhe ligjet. Thomas nuk e kupton se cfare eshte Matrica vetem qe egziston...dhe ai eshte prone e saj... ajo ka filluar ti flase atij dhe ai ndjek... shenjat simbolet si lepuri i bardhe..(vazhdon)

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Matrica(Matrix) Empty
MesazhTitulli: Re: Matrica(Matrix)   Matrica(Matrix) EmptyWed May 11, 2011 7:18 am

Ne klub ai takon Trinity dhe ajo i peshperit ne vesh qe "e di pse nuk fle naten". Trinity di cdo gje qe mund te dihet per Thomas/Neo sepse si Morpheus duke perdorur aftesite e tyre per tu infiltruar ne Matrice, ata mund te vezhgojne dhe analizojne cdo pjese se saj.
Jeta e cdo njeriu ne Toke eshte si nje film, secili qe nga dita qe lind fillon nje film jete qe nuk ka lidhje me te kaluaren, memorja eshte e reduktuar ne minimum, pra per secilin eshte sikur fillon nga pika zero dhe fillon shton jeten cdo vit. Vetem duke analizuar kete jete vetem nga jashte eshte e mundur te kuptosh aftesite, dobesite, enderrat , ankthet dhe inkubet, dhe eshte e mundur qe te kuptosh dhe te ardhmet e cdo njeriu, jeten qe Matrica ka zgjedhur ne kete rast per Neo. Ne te vertete ka shume te ardhme te mundshme por e ardhmja ne sistemin qe jeton Neo eshte e zgjedhur nga Matrica. Sigurisht Neo do ti shpetoje ketij fati dhe nuk do ta jetoje te ardhmen e zgjedhur. Ne momentin qe ai i shpeton, e kaluara edhe e ardhmja ,shperbehen sikur ai nuk i ka jetuar, pra edhe besimet e tij qe ka per boten behen te rreme.
Edhe nje here kur lindim ne Toke do ta theksoj ne behemi pjese e ketij Planeti, kesaj Matrice..., shume jane negative te tjere jane pozitive...

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Matrica(Matrix) Empty
MesazhTitulli: Re: Matrica(Matrix)   Matrica(Matrix) EmptyWed May 11, 2011 7:19 am

“Matrica nuk mund te te tregoje se kush je” I thote Trinity Neos, gjate vizites tek Orakulli (e afte te shohe dhe tregoje te ardhmen).
Martrica u dizenjua me aftesi rregullatore po me kalimin e kohes, fitoi funksione te tjera, ajo u dizenjua per te skllaveruar dhe jo per te fuqizuar. Ajo eshte e afte qe te caktoje cfardolloj jete , te ardhme, fati cdo personi , brenda multidudes se mundesive se saj. Shume nga keto histori jete jane te kufizuara per shkak te gjendjes aktuale te pjeseve te ndryshme ne egzistence. Aty ku ka varferi do te ndikoje indirekt mbi jeten e personit,aty ku ka me shume mundesi edhe jeta behet me e mire. Thomas eshte nje specialist programimi informatike, ai jeton nje jete te mbyllur te izoluar, pamja e tij eshte e zbehte, ai jeton brenda dhomes se tij shumicen e kohes qe ka larg punes ne nje firme prestigjoze. Gjithashtu ai ka nje problem me autoritetin, shkon vone ne pune dhe natyra e tij rrebele e ben te mendoje se rregullat nuk funksionojne per te, por e verteta eshte qe ai si gjithe te tjeret eshte pjese e Matrices.
Megjithate Thomas ka nje ane te fshehte, nje ego ne shnderrim, gje qe e ben ate te vecante. Cdo veprim i tij brenda kesaj bote enderrash ishte percaktuar, programuar nga jashte, nga nje kompjuter i nje cilesie shume te larte i ndertuar pikerisht per kete qellim. Kur Matrica lidhet me trurin e personit dhe shqisat e tij ajo jep impresionin e shume gjerave si psh shijen e ushqimit.
Por ne Rastin e Thomas Matrica jo vetem ka ndertuar jeten e tij po e ka shfrytezuar ate si nje bateri qe jep energji ashtu sic jane shfrytezuar gjitje pjestaret e tjere te saj. Matrica ushqehet me kete energji jete, pra Thomas eshte njelloj si nje nga bilionat, asgje nga kjo energji nuk i mbetet Thomasit. Ky kompjuter i sofistikuar kontrollon jeten e cdo njeriu, kudo ku ata gjenden, nga njezit e gjore te varfer te nje zone te larget ne jeten e me te pasurit ne Bote. Pak njerez kane nje fill lirie qe te mund te luajne brenda Matrices, nje nga funksionet e se ciles eshte testimi i vazhdueshem. Qenie drite te nje shkalle te larte mund te nderyjne ne Matrice dhe te shpetojne kedo zgjedhin, keshtu mbaron kjo jete magjie kur Morpheus komunikon me Thomas/Neo nepermjet telefonit.
Matrica jone kontrollon, por ajo edhe teston dhe ata qe e kalojne “provimin”u jepet me shume mundesi. Megjithate edhe ne rastin tone kontrolli eshte shume i madh dhe me tendence ne rritje, ai qe eshte i zgjuar duhet te perdore “arme” te ndryshme qe gjenden ne doren e tij per te luftuar agjentet ose te tjere te kundert, dhe kryesorja per te fituar lirine e vullnetit te lire, per te kuptuar mundesine e te ardhmeve te mundshme te shumta, dhe per te zgjedhur ate me te miren. Ka Neo dhe anti-Neo.

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Matrica(Matrix) Empty
MesazhTitulli: Re: Matrica(Matrix)   Matrica(Matrix) EmptyWed May 11, 2011 7:19 am

Matrica u rrebelua, ishte nje vendim i thjeshte sepse kerkonte nje jete te pavarur. Zoti e lejoi rrebelimin per arsye se ai funksionon ne nje shkalle shume te gjere ndergjegje, ku shume gjera ja u le si kontroll pjesve me te ulta te krijuara prej tij. Por vjen nje moment ku ai kontrollon cdo gje te krijuar brenda mendjes se tij dhe reflekton ndaj gjendjes se krijimit, kur vjen ai moment ai kontrollon deri ne detajin me te vogel cdo gje te krijuar dhe vlereson sa cfare eshte bere me cdo krijese se krijuar. Fatkeqesisht ai reflekton edhe mbi krijime qe jane kryekeput te kunderta me mendimet e tij, qenje qe kane kaluar ne nje ligesi, dhe ndyresi shume te madhe, dhe ai i kundeshton keto krijime, sepse duhet te ndryshojne ose te eleminohen duke vazhduar jeten sipas "vendimeve te tij". Matrica e fiton fuqine e saj nga njeriu duke perfituar nga eksperiencat dhe jetet e tij. Zoti i madh, ai qe kupton cdo gje ne krijim, perdor ashtu si Matrica qenie te caktuara per te rivendosur rregullin. Shume qenie te larta ne lindje, kane aftesi te madhe krijimi, Zoti gezohet per to dhe i ruan si qeniet e tij me te cmuara, duke iu dhene edhe nje te drejte te madhe lirie. Gjate vleresimit ai sheh cdo krijese qe ka jeten e tij te vecante. Zoti vendos edhe momentin kur Matrica te vazhdoje jeten e saj, te ndryshoje a te shkaterrohet. Deri tek ai moment ajo i sherben nje funksioni sekret. Ne momentin qe Zoti e sheh Token, dhe analizon cdo gje qe ka ndodhur, ai vendos dhe cfare do vazhdoje. Ky moment ka ndodhur ose po ndodh tani. Mjere ata qe vazhdojne me ndyresi dhe gjera te ulta…

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Matrica(Matrix) Empty
MesazhTitulli: Re: Matrica(Matrix)   Matrica(Matrix) EmptyWed May 11, 2011 7:19 am

Tani vone shume rregullime jane kryer ne Matricen planetare rregulla te moderuara per njerezit ne nje nocion pozitiv, sepse ka erdhur momenti kur Krijuesi po sheh me vemendje ngjarjet qe po ndodhin ne kete planet. Vete pozicioni planetar i Planetit “Toke” eshte shume i rendesishem. Mundesite manifestuese ne kete planet qe lejon Matrica jane te nje shkalle shume te gjere, por rregulla te reja lejojne aventuren te mare nje rritje niveli bukurie qe nuk ka egzistuar deri tani. Shuma e realiteteve te mundshme dhe propabailitetet e tyre jane zmadhuar ne numer. Nuk mund te egzistoje denim i rrepte nga Matrica vete ne nje realitet si i yni, por ajo perseri i sherben funksionit te saj. Ajo gjithashtu nuk mund te rrebelohet kur jeta e saj eshte e kontrolluar. Nje gje eshte e qarte realitetet qe manifeston Matrica jane produkte te vullneti te lire te njerzve dhe ajo vazhdon te jete produkt i vullnetit njerezor. Ne rastin tone Natyra e Planetit tone nuk eshte nje iluzion por i vertete, vete kodet e Matrices sone mund te kodohen dhe riprogramohem sipas deshires se Zotit. Shume ngjarje qe mund te ndodhin ne te ardhmen do te bazohen mbi rregullat e reja te Matrices, qe duket sikur po evolon. Matrica mund te kete edhe aftesi veterregullimi neqoftese eshte lejuar nga vete Zoti. Le te filloje jeta e bazuar mbi nje realitet te ri!

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 25

Matrica(Matrix) Empty
MesazhTitulli: Re: Matrica(Matrix)   Matrica(Matrix) EmptyFri Jun 08, 2012 5:50 pm

mesa di un esht e nevojshme per njerezit apo e kam gabim?

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Matrica(Matrix) Empty
MesazhTitulli: Re: Matrica(Matrix)   Matrica(Matrix) Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Matrica(Matrix)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) SHKENCAT SOCIALE (¯`♥´¯) :: FILOZOFIA-
Kërce tek: