WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Edhe ndarja e Kosovës është e mundshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Edhe ndarja e Kosovës është e mundshme  Empty
MesazhTitulli: Edhe ndarja e Kosovës është e mundshme    Edhe ndarja e Kosovës është e mundshme  EmptyTue May 17, 2011 12:44 am

Bashkësia ndërkombëtare është duke shqyrtuar tri opsione si rezultat i mundshëm që mund të del nga dialogu midis Prishtinës dhe Beografit – ndarja e Kosovës, status quo dhe zbatimi i modelit të dy Gjermanive, ku Beogradi do të njihte Kosovën, ndërsa Prishtina nuk do të merrte vend në OKB.

“Ndarja nuk hedhet poshtë si zgjidhje e mundshme, por deri te ndarje duhet patjetër të bëhet nëpërmjet marrëveshjes dhe dialogut”, ka thënë një burim i Qeverisë së Serbisë për gazetën Blic. Por, sipas këtij burimi, tash për tash, kjo çështje është ende larg të arrihet.

Qëndrimi zyrtar i Serbisë në negociatat me Prishtinën janë në përputhje me Kushtetutën e Serbisë dhe qëndrimin për mosnjohje të Kosovës, por Beogradi prêt që në kuadër të dialogut të shqyrtojë edhe çështjen e statusit, para së gjithash statusin e ardhshëm të veriut të Kosovës.

Hans Ola Urstad, këshilltar në Ministrinë e Jashtme të Norvegjisë, për Blic ka thënë se ideja rreth ndarjes së Kosovës ekziston një kohë të gjatë te bashkësia ndërkombëtare.

“Është e nevojshme të arrihet marrëveshje që do të kënaqte të dy palët. Nëse Prishtina dhe Beogradi merren vesh, kjo do të ishte e pranueshme në BE. Nuk mund të paramendoj për çfarë arsye evropianët nuk do të përkrahnin diçka që arrihet midis dy palëve”, ka thënë Urstad, që dikur ka qenë ambasador i OSBE-së në Serbi.

Sipas tij, ndarje e Kosovës mund të siguronte stabilitet dhe paqe në rajon.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
 
Edhe ndarja e Kosovës është e mundshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MEDIA DHE POLITIKA (¯`♥´¯) :: POLITIKA MBARSHQIPTARE :: :: LAJME NGA KOSOVA-
Kërce tek: