WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 10 pyetje, për ata që e lodhin trurin :

Shko poshtë 
5 posters
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi


Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 37

10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : Empty
MesazhTitulli: 10 pyetje, për ata që e lodhin trurin :   10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : EmptySun Aug 07, 2011 11:39 pm

Me poshtë jane vendosur disa pyetje dhe do kisha dëshire te shoh këndvështrimin tuaj mbi çështjet qe ato kapin. Pres me interes përgjigjet tuaja!

1) Ku mbaron zgjuarsia dhe ku fillon budallallëku?

2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

3) Ne e kontrollojmë trurin apo truri neve?

4) Nëse vdekja fshin gjithçka, ç'kuptim do i mbetej jetës?

5) Ndërgjegjja drejton jetën apo jeta ndërgjegjen?

6) Thonë se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bëjmë me vdekjen e njëpasnjëshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njëjtin person?

7) Kur, diçka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

8.) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mirës dhe te keqes)?

9) Ku mbaron subjektivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga përgjigjet qe dhatë me sipër mund te ndani subjektivizmin nga objektivizmi)?

10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Laksi
V.I.P
V.I.P
Laksi


Anëtarësuar Anëtarësuar : 06/11/2011
Postime Postime : 1088
Vendodhja Vendodhja : Në brendësi të Lëkurës sate
Mosha Mosha : 37

10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : Empty
MesazhTitulli: Re: 10 pyetje, për ata që e lodhin trurin :   10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : EmptyMon Nov 07, 2011 12:35 am

Mondi shkruajti:
Me poshtë jane vendosur disa pyetje dhe do kisha dëshire te shoh këndvështrimin tuaj mbi çështjet qe ato kapin. Pres me interes përgjigjet tuaja!

1) Ku mbaron zgjuarsia dhe ku fillon budallallëku?
Une mendoj se kur mbaron zgjuarsia,,budaLLaLLeku fiLLon
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
Asnje njeri nuk Lind i zgjuar por behet i zgjuar
3) Ne e kontrollojmë trurin apo truri neve?
Mendoj qe truri na kontroLLon neve
4) Nëse vdekja fshin gjithçka, ç'kuptim do i mbetej jetës?
Vdekja vete i jep kuptim jetes
5) Ndërgjegjja drejton jetën apo jeta ndërgjegjen?
Mendoj qe ndergjegjja drejton Jeten
6) Thonë se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bëjmë me vdekjen e njëpasnjëshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njëjtin person?
No koment ne kete pyetje
7) Kur, diçka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
S'kam koment
8.) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mirës dhe te keqes)?
KU..? Ne zemer.........KUR..? Kur nuk e veme ne pune zemren
9) Ku mbaron subjektivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga përgjigjet qe dhatë me sipër mund te ndani subjektivizmin nga objektivizmi)?
Nuk di se si ti pergjigjem kesaj pyetje....Po e them keshtu hapur
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
Nganjehere se njof hic fare...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi


Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 37

10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : Empty
MesazhTitulli: Re: 10 pyetje, për ata që e lodhin trurin :   10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : EmptyThu Nov 10, 2011 9:43 pm

Kodi:
1) Ku mbaron zgjuarsia dhe ku fillon budallallëku?
Zgjuarsia fillon ne ate moment qe ti e kupton se mbaroj budallalleku
Kodi:
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
Mendoj se mund te lindesh inteligjent, po zgjuarsin e fiton me kalimin e kohes.
Kodi:
3) Ne e kontrollojmë trurin apo truri neve?
Me shume na kontrollon truri neve. keshtu mendoj.
Kodi:
4) Nëse vdekja fshin gjithçka, ç'kuptim do i mbetej jetës?
Asnjeher vdekja nuk fshin gjithqka. Do mbetet diqka qe te kujtoj gjithe jeten tende.
Kodi:
5) Ndërgjegjja drejton jetën apo jeta ndërgjegjen?
Mendoj se ndergjegjja drejton jeten, po nderlidhen te dyja bashke.
Kodi:
6) Thonë se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bëjmë me vdekjen e njëpasnjëshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njëjtin person?
Me kalimin e viteve njeriu ndryshon ky eshte fakt , se ndryshon vet personaliteti i njeriut.
Kodi:
7) Kur, diçka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
Veshtire eshte ta dish se kur eshte e drejte e kur e padrejte. Nganjehere duke menduar se po bejme diqka drejte ne bejme te padrejte.
Kodi:
8.) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mirës dhe te keqes)?
E mira mbaron atehere kur fillon e keqja. Ose pas cdo shiu do ngrohe dielli.
Kodi:
9) Ku mbaron subjektivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga përgjigjet qe dhatë me sipër mund te ndani subjektivizmin nga objektivizmi)?
Shume thjesht. Nuk di ta spjegoj.
Kodi:
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
E njoh mire , por jo deri ne fund.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety


Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : Empty
MesazhTitulli: Re: 10 pyetje, për ata që e lodhin trurin :   10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : EmptyFri Jan 13, 2012 3:09 am

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
Zgjuarsia nuk ka fund, sikurse edhe budallalleku!

2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
Zgjuarsia eshte e trashegueshme!

3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
Ne e kontrollojme trurin ne dy forma te vetedijshme dhe te pavetedijshme!

4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
Vdekja nuk i fshin te gjitha,. Ajo le pas eshtrat dhe kujtimet!

5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
Te dyja njera-tjetren!

6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
Hinduistet mendojne keshtu, une jo(nuk jam vegjetariane dhe nuk besoj ne rimisherim)!

7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
Cdo person mat me kutin e vet. Gjithkush ka te drejte te gjykoje sipas mendesise!

Cool Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
E mire eshte ajo qe te ben te relaksohesh dhe e keqeja eshte ndjesia e kundert: parehatia.

9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
Kete e percaktoni ju nga pergjigjet qe kam dhene. Jam realiste dhe gjykoj me objektivitet.

10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
Veten kam filluar ta njoh dhe cdo dite mesoj gjera te reja per veten. Jam e vemendshme sepse dua ta persos. Njohja s'ka fund kurre, keshtu jam ne kerkim te vetvetes! Mendoj se me mire te njohin te tjeret qe te vene ne dukje te metat. Kete e konsideroj ndihme dhe e vleresoj.

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Memories
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Memories


Anëtarësuar Anëtarësuar : 24/12/2010
Postime Postime : 598
Vendodhja Vendodhja : Nen Hijen tende,,,

10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : Empty
MesazhTitulli: Re: 10 pyetje, për ata që e lodhin trurin :   10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : EmptyFri Jan 20, 2012 4:51 am

Mondi shkruajti:
Me poshtë jane vendosur disa pyetje dhe do kisha dëshire te shoh këndvështrimin tuaj mbi çështjet qe ato kapin. Pres me interes përgjigjet tuaja!

1) Ku mbaron zgjuarsia dhe ku fillon budallallëku?

Ska fund...asnjera as tjetra,,,,

2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

Lind i tilll dhe Pak PerPunohet....

3) Ne e kontrollojmë trurin apo truri neve?
tRuri nesh.....SePse Po tle truri ske asgj nkok....

4) Nëse vdekja fshin gjithçka, ç'kuptim do i mbetej jetës?
Nuk mer gjithqka me vete...mbesin gjurmet tona....

5) Ndërgjegjja drejton jetën apo jeta ndërgjegjen?

nderton jeten,,,,,zbukuron ate,,,,edhe ndersjellt...

6) Thonë se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bëjmë me vdekjen e njëpasnjëshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njëjtin person?

Jo more ne asnj mnyr.....ndryshon se jeta te ben me ndryshue.....

7) Kur, diçka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

Cdo kush Per veti thot jam i drejt.....Ate vetem Zoti edin sjem gjykues te ndaj nje mendim te till qe ti veqoj ne kategori...

8.) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mirës dhe te keqes)?

Ndallimi.:...e Mira....ndjehsi e mrekuellshem....E keqja.,...Total te deshPrum merzitur.....e aty ku fillojn dhe mbarojn....cdo fillim ka dhe mbarimin e vete,,,,Jeta e till eshte....

9) Ku mbaron subjektivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga përgjigjet qe dhatë me sipër mund te ndani subjektivizmin nga objektivizmi)?

Diqka qe un smuj me dhen Pergjigje...

10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

Jo se dit me shum me disa gjera qe me ndodhin befasohem dhe vete.....dit em shum njeriu meson Per vete...nga te mirart ose te metat qe i Posedojm....


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel


Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 26

10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : Empty
MesazhTitulli: Re: 10 pyetje, për ata që e lodhin trurin :   10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : EmptyThu May 17, 2012 5:07 pm

Mondi shkruajti:
Me poshtë jane vendosur disa pyetje dhe do kisha dëshire te shoh këndvështrimin tuaj mbi çështjet qe ato kapin. Pres me interes përgjigjet tuaja!

1) Ku mbaron zgjuarsia dhe ku fillon budallallëku?

2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

3) Ne e kontrollojmë trurin apo truri neve?

4) Nëse vdekja fshin gjithçka, ç'kuptim do i mbetej jetës?

5) Ndërgjegjja drejton jetën apo jeta ndërgjegjen?

6) Thonë se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bëjmë me vdekjen e njëpasnjëshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njëjtin person?

7) Kur, diçka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

8.) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mirës dhe te keqes)?

9) Ku mbaron subjektivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga përgjigjet qe dhatë me sipër mund te ndani subjektivizmin nga objektivizmi)?

10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
1.Zgjuarsia mbaron atehere kur detyrohesh ti thirresh derrit daje nga halli
2.mendoj se behet me an te shkollimit,sepse askush nuk ka lind i zgjuar.
3.varet nga gjendja qe ndodhemi ne
4.kujtimet embla,pasi ato mbahen mend me mirew
5.ndergjegja jeten;po e pate ndergjegjen e paster do jetosh i/e lumtur;po qe mekatar/e do te ndjekin mekatet e tua edhe kur te vdesesh
6.mendoj se kemi te bejm me lindjen e personaliteteve te ndryshme,e te reja
7.e drejt edhe kur presidenti i han hekyrat kur e ka gabim,e padrejte kur te diskriminojne
8.e keqja fillon kur te kthejn shpinen atehere kur ke nevoje per ndihme
9.i gjykoj njerezit nga karakteri dhe edukata;e jo nga bukuria apo veshja;sepse jam njeri i drejte
10.me njohin te tjeret;madje shum ane pozitive i kam njohur me an te te tjereve dhe jo me an te vetes time

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : Empty
MesazhTitulli: Re: 10 pyetje, për ata që e lodhin trurin :   10 pyetje, për ata që e lodhin trurin : Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
10 pyetje, për ata që e lodhin trurin :
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: DISKUTIME SHOQËRORE-
Kërce tek: