WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Aforizma për shoqërinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Aforizma për shoqërinë Empty
MesazhTitulli: Aforizma për shoqërinë   Aforizma për shoqërinë EmptyTue Oct 04, 2011 12:48 am

Ngjan që ata, të cilët vrapojnë pas asaj që është e padobishme dhe që kërkojnë vetëm atë që është e tepërt, nuk arijnë as atë që u nevojitet.
Plutarku

Nga morali di vetëm se e moralshme është ajo pas së cilës ndihesh mirë, kurse e pamoralshme ajo pas së cilës ndihesh keq.
Heminguei

Çdo sukses i madh është triumf i këmbënguljes.
Z.Grafi

Egoizmi është i luhatshëm si shkëmbi.
Bjelinski

Unë jam hi aty ku dikur isha zjarr.
Bajroni

Ekzistojnë momente kur çdo gjë të duket e zezë. Mos u brengos, do të kalojë.
Renardi

Bleta: shumë flitet për zellin tim. Sa më përket mua, më shumë krenohem për thumbin tim.
Çapeku

Mos ia dëshironi tjetrit atë që ia dëshironi vetes. Ndoshta ai ka shije tjetër.
Shou

S'ka rëndësi se në cilin tren udhëtoni. Me rëndësi është se në cilin stacion zbritni.
Tueni

Kur të mbetesh pa argumente, ofendo kundërshtarin.
Ciceroni

Mos mendo se sheh nëse i ke sytë çelur.
Gëte

Kur je i zemruar numro deri në katër, e kur je shumë i zemruar shaj se të kalon.
Tueni

Për të njohur mirë një tjetër duhet të njohësh më parë veten.
Shekspiri

Kur ata që vinë pas nesh nuk na arrijnë dot, atëherë betohen se ne kemi tradhtuar.
Ebner-Eshenbahu

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Aforizma për shoqërinë Empty
MesazhTitulli: Re: Aforizma për shoqërinë   Aforizma për shoqërinë EmptyTue Oct 04, 2011 12:49 am


Me frikën e të nënshtruarve dhuna vetëm zmadhohet.
H.Sulejmani

Bujqësia s'do vetëm tokë, por edhe kokë.
Xoxa

Prej atyre që kanë bërë tradhti s'mund të kërkohet ta shpjegojnë tradhëtinë.
R.Qosja

Mos u bën thupër e kurrkujt, e më atë thupër t'u grahësh të tjerëve.
N.Rahmani

Lavdimi është i mirë kur nuk futet në këmbana të larta.
Rela

Kush lëron rrezikun dhe mbjell fatkeqësinë, atë dhe do ta korrë.
R.Qosja

Mos vështro vetëm nga derdhet lumi, vështro edhe nga shkon.
Xoxa

Më mirë të të rrahë yti, sesa të të puthë i huaji.
M.Kallamata

Mos u shiko në pasqyrë, kërko veten tënde midis të tjerëve dhe njihe.
Aleandri

Kopracit i mungon njësoj edhe ajo që ka , edhe ajo që s'ka.
Publie Sir

Talenti s'është gjë tjetër veçse qëndrimi ynë ndaj punës.
Gorki

Të dobëtit çdoherë e fillojnë të parët.
Fareli

Tradhtia e mikut është sprovë e parë për të tradhtuar atdheun.
Vidi

As ata që e duan të vërtetën, as ata që e duan të bukurën, nuk mund të mirren me politikë, sepse ajo nuk mirret as me të vërtetën, as me të bukurën.
Kamy

Mendjemadhësia është krenaria e njerëzve të dobët.
Verneri

Kur dikush nuk ka atë që do, duhet të dojë atë që ka.
Zola

Kush kursen patkoin, humb kalin.
Krilovi

I trembet përbuzjes vetëm ai që e meriton atë.
La Roshfuko

Nuk ka lugë që asnjëherë s'ka prekur anët e tenxheres.
Dode

Pakënaqësia është hapi i parë kah përparimi i ndonjë njeriu a populli.
Uajldi

Mos mendoni se më keni zënë pisk dhe fajin tim e keni dëshmuar.
Bibla

Dy janë tragjeditë: të mos kesh ç'të do zemra në jetë, e tjetra të kesh ç'të duash.
Shou

Arsyeja na mashtron më shpesh se natyra.
Vonenargu

Kënaqësitë, me gjithë se janë baza dhe burimi i lumturisë, nuk duhet të dominojnë mbi njeriun, por anasjelltas, njeriu në bazë të arsyes duhet të dominojë mbi to.
Aristipi

Fisnikëria s'vlen pesë para,kur i mungojnë cilësitë morale.
Molieri

Çdokush duhet të krijojë rrugën e vet dhe nëpër të të ecë vetëm.
Pazi

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Aforizma për shoqërinë Empty
MesazhTitulli: Re: Aforizma për shoqërinë   Aforizma për shoqërinë EmptyTue Oct 04, 2011 12:49 am

Shoqëria është si ajri, e nevojshme për frymëmarrjen, por e pamjaftueshme për jetën.
Shou

Derisa shoqërinë nuk e "qëlloni" me pëllëmbë në fytyrë, as ajo nuk do t'ju parashtrojë pyetje të papërshtatshme.
Spenseri

Të jesh "mbi shoqëri" thjesht do të thotë "të mos jesh" në të.
Vranici

Ai që dëshiron të përmirësojë shoqërinë duhet të fillojë me veten.
Lagerlefi

Ndihma jonë është vetja jonë.
De Rada

Dhe nëntëdhjetë e nëntë herë po të rrëzohemi, duhet të ngrihemi përsëri.
P.N.Luarasi

Moti i ri mos të gjejë vetëm një mot më plak, po edhe një mot më të mençur.
Noli

Unë futem midis njerëzve dhe shkrihem me të gjitha masat e popullit.
A.Moisiu

Ne jemi një pikë në oqeanin e guximit, po mos të ishte kjo pikë do t'i mungonte diçka oqeanit.
Nëna Tereza

Popujt rëndomë ecin pas flakës ndriçuese të gjenive, por ngrohen me fjalët e atyre që përbëjnë vlimin e zakonshëm të jetës njerëzore.
R.Qosja

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Aforizma për shoqërinë Empty
MesazhTitulli: Re: Aforizma për shoqërinë   Aforizma për shoqërinë EmptyTue Oct 04, 2011 12:50 am

Nuk ekzistojnë as suksese të lehta, as mossuksese të përhershme.
Prusti

Çdo gjë që është e vlefshme për njerëzimin, është edhe fisnike.
Dostojevski

Nga fanatizmi në barbarizëm lypset vetëm një hap.
Didro

Me çdo gjë që ke lënë të të kalojë ke fituar diçka, me çdo gjë që fiton, humb diçka.
Emersoni

Bindjet nuk edukohen lehtë.
Dobrolubovi

Në ditët e triumfit, mos harroni disfatat.
Kineze

Pesimisti është optimist me përvojë.
Ditrih

Të përgojosh do të thotë të tregosh mëkatet e të tjerëve.
Bushi

Disa kujtime janë si armiku i përbashkët: dinë të na pajtojnë.
Prusti

Edhe femra e mirë është femër, por cigarja e mirë është tym.
Kiplingu

Syri është dritarja e shpirtit.
Da Vinçi

Egoizmi është këshilltari më i keq.
Bonaparti

I besoni mendjes sepse ajo sundon botën.
Anaksagora

Mjerimi nuk vjen vetëm si pararojë, por i shtrirë si batalion.
Shekspiri

Mos lëngoni për atë që nuk ekziston më, sepse sikur të mos ndryshonte asgjë, së shpejti çdo gjë do të bëhej e mërzitshme.
Baueri

Unë isha i qetë vetëm nëntë muajt e kaluar në barkun e nënës sime: sigurisht këtë paqë të paralindjes do ta gjej vetëm në zgorin e nënës sonë të përbashkët, pas vdekjes.
Shatorbriani

Ekzistojnë tri gjëra që kam dashur, të cilat kurrsesi nuk i kam kuptuar. Këto janë muzika, vizatimi dhe gratë.
Fonteneli

Ka diçka në pritjen e mërzitshme: kjo e shtyn njeriun të dëshirojë të fillojë dhe të kryejë sa më parë atë që e pret me drojtje.
Stanisllavski

Edhe xhuxhmaxhuxhi mund t'i hidhërohet viganit, mirëpo guxon të flakareshë vetëm xhuxhmaxhuxhin.
Katajevi

Kur i shkoni të sëmurit për vizitë, trimëronie, se kjo juve nuk ju kushton fare, kurse atë e ndihmon.
Muhameti

Rruga e drejtë është kjo: zotëro ato që kanë bërë paraardhësit dhe ec përpara.
Tolstoi

Më mirë të meritosh e të mos fitosh, sesa të fitosh e të mos e meritosh.
Spenseri

Nuk është fat për njerëzit as paraja, as turpi, por nderi dhe mendja.
Demokriti

Fjalosja është tym i dashurisë.
Berne

Shumë më mirë është të jemi përherë të çmuar, sesa vetëm ndonjëherë të admiruar.
Ruso

Kush nuk dëgjon këshillën parapëlqen të dëgjojë qortimin.
Saadi

Të jesh pesimist me ndjenja, duhet të jesh i ri me mend.
Gëte

Ku ka frikë, nuk ka besim.
Gandi

Më parë do të bëhesha i pari në fshat se i dyti në Romë.
Cezari

Sikur shtazët të dinin të flisnin, pa dyshim për shumë të meta tona do të thoshin "kjo është njerëzore" siç themi ne "kjo është shtazarake".
Safiri

Nëse heshtja u ka hije të mençurve, ajo edhe më shumë u ka hije budallenjve.
Tolstoi

Mospërfillja është si akulli i poleve. Ajo ngrin gjthçka.
Balzaku

Të jesh vetëm është më mirë se të jesh në shoqëri të keqe; më mirë të jesh në shoqëri të mirë sesa vetëm; të flasësh mirë është më mirë se të heshtësh, por heshtja është më e mirë se fjala e keqe.
Muhameti

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Aforizma për shoqërinë Empty
MesazhTitulli: Re: Aforizma për shoqërinë   Aforizma për shoqërinë EmptyFri Dec 30, 2011 8:39 am

Shoqëria është si ajri, e nevojshme për frymëmarrjen, por e pamjaftueshme për jetën.
Shou

Derisa shoqërinë nuk e "qëlloni" me pëllëmbë në fytyrë, as ajo nuk do t'ju parashtrojë pyetje të papërshtatshme.
Spenseri

Të jesh "mbi shoqëri" thjesht do të thotë "të mos jesh" në të.
Vranici

Ai që dëshiron të përmirësojë shoqërinë duhet të fillojë me veten.
Lagerlefi

Ndihma jonë është vetja jonë.
De Rada

Dhe nëntëdhjetë e nëntë herë po të rrëzohemi, duhet të ngrihemi përsëri.
P.N.Luarasi

Moti i ri mos të gjejë vetëm një mot më plak, po edhe një mot më të mençur.
Noli

Unë futem midis njerëzve dhe shkrihem me të gjitha masat e popullit.
A.Moisiu

Ne jemi një pikë në oqeanin e guximit, po mos të ishte kjo pikë do t'i mungonte diçka oqeanit.
Nëna Tereza

Popujt rëndomë ecin pas flakës ndriçuese të gjenive, por ngrohen me fjalët e atyre që përbëjnë vlimin e zakonshëm të jetës njerëzore.
R.Qosja

Me frikën e të nënshtruarve dhuna vetëm zmadhohet.
H.Sulejmani

Bujqësia s'do vetëm tokë, por edhe kokë.
Xoxa

Prej atyre që kanë bërë tradhti s'mund të kërkohet ta shpjegojnë tradhëtinë.
R.Qosja

Mos u bën thupër e kurrkujt, e më atë thupër t'u grahësh të tjerëve.
N.Rahmani

Lavdimi është i mirë kur nuk futet në këmbana të larta.
Rela

Kush lëron rrezikun dhe mbjell fatkeqësinë, atë dhe do ta korrë.
R.Qosja

Mos vështro vetëm nga derdhet lumi, vështro edhe nga shkon.
Xoxa

Më mirë të të rrahë yti, sesa të të puthë i huaji.
M.Kallamata

Mos u shiko në pasqyrë, kërko veten tënde midis të tjerëve dhe njihe.
Aleandri

Kopracit i mungon njësoj edhe ajo që ka , edhe ajo që s'ka.
Publie Sir

Talenti s'është gjë tjetër veçse qëndrimi ynë ndaj punës.
Gorki

Të dobëtit çdoherë e fillojnë të parët.
Fareli

Tradhtia e mikut është sprovë e parë për të tradhtuar atdheun.
Vidi

As ata që e duan të vërtetën, as ata që e duan të bukurën, nuk mund të mirren me politikë, sepse ajo nuk mirret as me të vërtetën, as me të bukurën.
Kamy

Mendjemadhësia është krenaria e njerëzve të dobët.
Verneri

Kur dikush nuk ka atë që do, duhet të dojë atë që ka.
Zola

Kush kursen patkoin, humb kalin.
Krilovi

I trembet përbuzjes vetëm ai që e meriton atë.
La Roshfuko

Nuk ka lugë që asnjëherë s'ka prekur anët e tenxheres.
Dode

Pakënaqësia është hapi i parë kah përparimi i ndonjë njeriu a populli.
Uajldi

Mos mendoni se më keni zënë pisk dhe fajin tim e keni dëshmuar.
Bibla

Dy janë tragjeditë: të mos kesh ç'të do zemra në jetë, e tjetra të kesh ç'të duash.
Shou

Arsyeja na mashtron më shpesh se natyra.
Vonenargu

Kënaqësitë, me gjithë se janë baza dhe burimi i lumturisë, nuk duhet të dominojnë mbi njeriun, por anasjelltas, njeriu në bazë të arsyes duhet të dominojë mbi to.
Aristipi

Fisnikëria s'vlen pesë para,kur i mungojnë cilësitë morale.
Molieri

Çdokush duhet të krijojë rrugën e vet dhe nëpër të të ecë vetëm.
Pazi

Ngjan që ata, të cilët vrapojnë pas asaj që është e padobishme dhe që kërkojnë vetëm atë që është e tepërt, nuk arijnë as atë që u nevojitet.
Plutarku

Nga morali di vetëm se e moralshme është ajo pas së cilës ndihesh mirë, kurse e pamoralshme ajo pas së cilës ndihesh keq.
Heminguei

Çdo sukses i madh është triumf i këmbënguljes.
Z.Grafi

Egoizmi është i luhatshëm si shkëmbi.
Bjelinski

Unë jam hi aty ku dikur isha zjarr.
Bajroni

Ekzistojnë momente kur çdo gjë të duket e zezë. Mos u brengos, do të kalojë.
Renardi

Bleta: shumë flitet për zellin tim. Sa më përket mua, më shumë krenohem për thumbin tim.
Çapeku

Mos ia dëshironi tjetrit atë që ia dëshironi vetes. Ndoshta ai ka shije tjetër.
Shou

S'ka rëndësi se në cilin tren udhëtoni. Me rëndësi është se në cilin stacion zbritni.
Tueni

Kur të mbetesh pa argumente, ofendo kundërshtarin.
Ciceroni

Mos mendo se sheh nëse i ke sytë çelur.
Gëte

Kur je i zemruar numro deri në katër, e kur je shumë i zemruar shaj se të kalon.
Tueni

Për të njohur mirë një tjetër duhet të njohësh më parë veten.
Shekspiri

Kur ata që vinë pas nesh nuk na arrijnë dot, atëherë betohen se ne kemi tradhtuar.
Ebner-Eshenbahu

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 25

Aforizma për shoqërinë Empty
MesazhTitulli: Re: Aforizma për shoqërinë   Aforizma për shoqërinë EmptyFri Jun 08, 2012 5:59 am

Shoqeri interesi;thjesht shoqeri e perdal;kur shpesh here nuk te shohin as me ty;dhe thon a tkam mike un ty?

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Aforizma për shoqërinë Empty
MesazhTitulli: Re: Aforizma për shoqërinë   Aforizma për shoqërinë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Aforizma për shoqërinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: AFORIZMA-
Kërce tek: