WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Ernesto Sabato

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Ernesto Sabato Empty
MesazhTitulli: Ernesto Sabato   Ernesto Sabato EmptyTue Oct 11, 2011 12:21 am

Ernesto Sabato ka lindur ne 24 Qershor 1911 ne Rojas, Argjentine. Ka marr titullin “Doktor” ne shkencat fiziko-matematike, ne Universitetin e La Plata-s. Ne vitin 1938, Shoqata per Progresin e Shkencave, e kryesuar nga Prof. Dr. Bernardo Houssay, i akordon bursen e vitit si kandidati me i mire i vitit per te punuar ne institutin “Curie” te Parisit. Karrieren e shkencave fiziko-matematike e zhvilloi nderkohe qe shkruante dhe pikturonte. Ne Paris lidhet me grupin surrealist. Ne 1939, me fillimin e luftes, shkon ne Cambridge, ku ralizon nje punim mbi relativitetin, te botuar ne revisten “Physical Review”. Me pas kthehet ne La Plata, ku jep mesime ne degen e relativitetit dhe ne mekaniken kuantike, ne Institutin e Fizikes te Universitetit, ku kishte kryer studimet. Pas dy vjetësh e braktis përgjithmonë aktivitetin e tij shkencor, per t’iu përkushtuar i teri letersise dhe piktures.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
 
Ernesto Sabato
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) FORUMI KULTUROR (¯`♥´¯) :: LETËRSIA :: SHKRIMTARË TË HUAJ-
Kërce tek: