WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
The Godfather
Anëtar/e
Anëtar/e
The Godfather

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 249
Vendodhja Vendodhja : I ulur ne karrigen time
Mosha Mosha : 37

Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit  Empty
MesazhTitulli: Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit    Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit  EmptyMon Oct 31, 2011 10:54 pm

E dimë që gratë vuajnë nga varësia ndaj ushqimit, droga dhe alkooli, apo nga shoping-u. Por ka shumë pak kërkime mbi varësinë e grave ndaj seksit. Në të vërtetë, edhe ato vuajnë nga kjo patologji.

Kur flitet për varësi ndaj seksit, e para gjë që na vjen në mendje lidhet me të “sëmurin”, që me patjetër duhet të jetë mashkull. Në fakt, jemi mësuar me këtë gjë nga mediat. Në të vërtetë, edhe gratë vuajnë nga kjo patologji. Një terapeutist amerikane ka vendosur të rrëzojë një tabu që për shumë kohë ka mbetur “nën gjurmët e shoqërisë”. Një studim i saktë ka nxjerrë në pah tashmë detaje të tjera. Sipas doktor Robert Weiss, drejtor i “Sexual Recovery Institute” në Los Anxhelos, për këtë lloj varësie kanë gjetur shpëtim shumë gra. Po flasim për një shifër, ku numri i pacienteve gra, sipas periudhave kalon nga 8 deri në 12 për qind. Edhe pse mund të duken shifra shumë të ulëta, në të vërtetë nuk janë. Sipas mjekut ka shumë mundësi që të bëhet fjalë për një nënvlerësim të situatës. Shumë gra, nga ana tjetër, e frenojnë këtë problem nga frika e paragjykimeve të njerëzve që i rrethojnë. Pjesa më e madhe e femrave e jetojnë varësinë nga seksi si tabu që transformohet në burim turpi dhe pengese ndaj kërkesës për këshillim. Ja se si e shpjegon doktor Weiss: “Mediat na thonë se varësia seksuale godet vetëm burrat, të paktën kjo është ajo që na bëjnë të besojmë. Burrat tradhtojnë gratë, shkojnë me prostituta, shkojnë në klube striptistesh, vizitojnë sajtet porno e shumë e shumë gjëra të tjera. Dimë që gratë vuajnë nga varësia ndaj ushqimit, droga dhe alkooli, apo nga shoping-u. E vërteta është se ka shumë pak kërkime mbi varësinë e grave ndaj seksit”.
Pasiguri dhe ankth

Sipas studimeve të fundit, ata që janë të prekur nga varësia ndaj seksit, kanë më shumë ankth dhe janë më të pasigurt në krahasim me të tjerët. Në mënyrë shkencore flitet për OOSCH, akronim i marrë nga anglishtja “Out of Control Sexual Behaviours”, ose ndryshe sjellje seksuale jashtë kontrollit. Kjo tipologji sjelljeje është nën “lenten” e shumë seksologëve dhe psikologëve që prej kohësh po studiojnë pasojat dhe shkaqet. Mes tyre edhe psikologia klinike Karen Faislander, nga “Massey University” i Zelandës së Re. Në studimet e saj, doktoresha është interesuar për anën emotive të një varësie të tillë, duke u përpjekur të shpjegojë se si mund të ndihet një person i prekur nga varësia ndaj seksit. “Fjala varësi ndaj seksit shpesh nuk kuptohet si duhet dhe nënvlerësohet. Nuk ekziston asnjë trajtim i vlefshëm i njohur deri më sot. Nuk e dimë se çfarë e shkakton dhe si ta trajtojmë. Por është e mundur të analizojmë efektet dhe e kemi bërë këtë”, shpjegon doktoresha. Ekipi i saj studioi rreth 600 persona të prekur nga varësia ndaj seksit, i nënshtruan ndaj një pyetësori shumë të gjerë dhe të përqendruar te shqetësimet e tyre dhe studiuan rezultatet. Vetëm 407 persona nga 600 gjithsej, pavarësisht anonimatit të pyetësorit për motive të ndryshme e pranuan varësinë nga seksi. Faktori i dytë dhe më i rëndësishmi ishte se pothuajse të 600 vullnetarët pranuan se vuanin më shumë nga ankthi dhe pasiguria për gjërat, sidomos nëse u duhej të nisnin një lidhje të re romantike. Të dhënat e marra në konsideratë në studim ishin të shumta. Sjelljet seksuale u analizuan nga çdo pikëpamje: çdo vullnetari iu kërkua, duke nisur nga seksi, sa kohë kalonin duke parë material pornografik online, nëse kishte qenë ndonjëherë protagonist i episodit të prostitucionit aktiv ose pasiv, se kishte rënë ndonjëherë pre e studimit për të bërë seks në publik. Por mjekët thonë se ajo që duhet të kujtojmë gjithmonë është se aktiviteti seksual normal nuk është vetëm kënaqësi, por mund të na ndihmojë për një jetë më të gjatë dhe sigurisht edhe më të lumtur. Mbi të gjitha, seksi është një analgjezik shumë i mirë. Kjo për meritë të plotë të hormonit ositoksinë, i cili prodhohet nga trupi ynë sa herë që ne kryejmë marrëdhënie seksuale dhe është përgjegjës për arritjen sa më të mirë të një orgazme. Falë ositoksinës arrihet realizimi i endorfinës, që në nivel trupor provokon ndjenjën e kënaqësisë dhe kërkon t’u japë më shumë frymëmarrje edhe dhimbjeve artikulare e muskulore ose ndoshta të zgjidhë dhe dhembjen e kokës. E kundërta ndodh me personat sekosdipendentë. Më shumë se sa kënaqësia nga një marrëdhënie, ata mund të konsiderohen si të sëmurë që u ka ardhur ora e ilaçeve, në të kundërt bëhen agresivë dhe të dhunshëm.

_________________
Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit  W2hdt3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.eja-ti.tk
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 25

Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit  Empty
MesazhTitulli: Re: Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit    Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit  EmptyFri May 18, 2012 12:29 am

po por nuk jan aq te pervluara aq shum sa puna e ju meshkujve

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit  Empty
MesazhTitulli: Re: Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit    Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit  EmptyFri May 18, 2012 12:36 am

Kam lexuar shume shkrime qe grate asnjeher nuk e refuzojne sexin vetem duhet ditur si ti afrohesh Very Happy

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Sponsored content
Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit  Empty
MesazhTitulli: Re: Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit    Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit  Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Edhe gratë e vuajnë varësinë ndaj seksit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: DASHURIA DHE ROMANCA-
Kërce tek: