WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 jeta juaj e jetuar....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

jeta juaj e jetuar.... Empty
MesazhTitulli: jeta juaj e jetuar....   jeta juaj e jetuar.... EmptyFri Jan 06, 2012 11:16 pm

Kjo jetë është provim. Ajo është vetëm provë. Po të ishte jetë e vërtetë...
...do të merrnit udhëzime të mëtejme se ku të shkoni dhe çka të bëni.Dhjetë të vërteta për të medituar mbi jetën...1. Do të fitoni trup.
Mund ta duani apo dhe ta urreni, por do t'jet ai i juaji për tërë jetën.

2. Do t'mësoni mësime.
Jeni regjistruar në shkollën e rregult jozyrtare që quhet jetë. Në atë shkollë çdo ditë do t'keni rast të mësoni mësime të caktuara. Ato mësime mund t'ju pëlqejnë apo dhe ti konsideroni si marrëzi dhe të parëndësishme.

3. Nuk ekzistojnë gabimet, por vetëm mësimet
Rritja është proces i provave dhe gabimeve: eksperimentim. Eksperimentet e "pasuksesshme" poashtu janë pjesë e procesit si edhe eksperimentet që "janë të suksesshme".

4. Mësimi përsëritet gjersa të mësohet
Mësimi ju ofrohet në forma të ndryshme gjersa ta mësoni atë. Kur ta mësoni njërën, mund të kaloni në tjetrën.

5. Procesi i të mësuarit kurr nuk ndërprehet.
Nuk ekziston pjesa e jetës që nuk e ka mësimin e vet. Nëse jeni gjallë, gjithnjë ekziston një mësim që duhet ta mësoni.

6. "Atje" nuk është më mirë se "këtu"
Kur "atjeja e juaj bëhet "këtu", thjeshtë do t'paraqitet një tjetër "atje" e cila do të duket më e mirë se "këtu".

7. E shiqoni veten te të tjerët
Mund të dashuroni apo dhe të urreni diçka te personi tjetër, gjersa ajo nuk reflekton diçka që dashuroni apo urreni në veten tuaj.

8. Pikë së pari nga ju varet se çfarë jetë do të jetoni.
I posedoni gjitha aftësitë dhe vetitë që ju nevojiten. Nga ju varet se si do t'i përdorni ato. Zgjedhja është e juaja.

9. Zgjidhja ndodhet brenda juve.
Përgjigjet për pyetjet jetike ndodhen brenda jush. Nevojitet që vetëm të shiqoni, të dëgjoni dhe të besoni10. Do t'i harroni të gjitha këto._________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 25

jeta juaj e jetuar.... Empty
MesazhTitulli: Re: jeta juaj e jetuar....   jeta juaj e jetuar.... EmptyFri May 18, 2012 6:16 pm

Jeta esht thjesht nje genjesahter e bukur,kur ne fund gjithshka do shumezohet me zero.

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
jeta juaj e jetuar....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) ARGËTIM DHE ZBAVITJE (¯`♥´¯) :: TEMA TË LIRA-
Kërce tek: