WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Ilaçet, 20 % më të shtrenjta

Shko poshtë 
AutoriMesazh
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety


Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Ilaçet, 20 % më të shtrenjta  Empty
MesazhTitulli: Ilaçet, 20 % më të shtrenjta    Ilaçet, 20 % më të shtrenjta  EmptySat Jan 07, 2012 8:18 am

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ULqjopnDhAY
Çmimet e medikamenteve do të rriten me 20 % këtë vit, për shkak të pullës fiskale që do të shtohet në ambalazhet e tyre.

"Eshtë vendosur TVSH-ja e barnave. Eshtë vendosur një pullë, e cila do të jetë pulla fiskale, që do të rrisë çmimin për vitin 2012 rreth 20 përqind më shumë se sa pulla e sotme, që është vendosur në kutitë e barnave", thotë Arjan Jaupllari, president i Urdhërit të Farmacistit.

Presidenti i Urdhërit të Farmacistit ka radhitur te gjitha problemet e tregut farmaceutik, duke nisur qe nga heqja e kritereve per ngritjen e një farmacie, cka sipas tij, le pa sherbim shume zona rurale për shkak të ngritjes së shumë farmacive në të njëjtën zonë. Por kritika jane leshuar edhe ndaj universiteteve private, qe sipas tij, diplomojne farmaciste te pakualifikuar.

"Sistemi farmaceutik në këto pesë vite ka bërë vetëm hapa prapa dhe jo përpara. Sistemi farmaceutik po i drejtohet greminës dhe ne bëjmë apel, që ky sistem duhet ndalur nga tatëpjeta që ka marrë. Hapat prapa janë që në legjislacion,me heqjen e konceptit të negocimit për cmimin e barnave që ka cuar në rritjen e cmimeve të barnave, heqjen e komisionit të cmimeve të barnave dhe përjashtimin e urdhërit të Farmacistëve nga ky Komision, heqjen e distancës dhe kritereve teknike për hapjen e farmacive, hapjen e universiteteve pa kriter dhe diplomave të pamerituara që marrin në këto universitete", theksoi Jaupllari.

Jaupllari ka theksuar edhe njeherë shqetesimin se shumë farmaci e ofrojnë këtë shërbim veterinerë.

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
 
Ilaçet, 20 % më të shtrenjta
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: SHËNDETËSI-
Kërce tek: