WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Besimtaret ortodokse kujtojne pagëzimin e Krishtit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety


Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Besimtaret ortodokse kujtojne pagëzimin e Krishtit Empty
MesazhTitulli: Besimtaret ortodokse kujtojne pagëzimin e Krishtit   Besimtaret ortodokse kujtojne pagëzimin e Krishtit EmptySat Jan 07, 2012 8:26 am

Dita e Ujit të Bekuar është festuar sot nga besimtarët ortodoksë, të cilët kanë ndjekur ceremonitë e hedhjes së kryqit në ujë në përkujtim të pagëzimit të Jezu Krishtit nga Gjon Pagezori ne ujërat e lumit Jordan.

Ne te gjitha qytetet shqiptare ku ndodhen besimtaret ortodokse eshte zhvilluar kjo ceremoni e shenjte. Kleriket ortodokse qe kane drejtuar ceremonine kane hedhur kryqin ne det, lumenj dhe shatervane si ne qytetin e Korces, ku kryqi u hodh ne shatervanin prane katedrales. Por fatlumi për këtë vit ishte 26-vjeçari nga qyteti i Korçës Gentjan Gora i cili gjeti kryqin.

Edhe ne qytetin e Durresit ceremonia u zhvillua ne port, ku kryqi i hedhur nga kleriket u kap nga nje 21-vjecar student. Shërbesat kanë nisur që më 5 janar me Shërbesën e Orëve të Mëdha, Mbrëmësores së Madhe me Liturgjinë e Vasilit të Madh, si dhe të Bekimit të Madh të Ujit. Nje ceremoni e ngjashme eshte zhvilluar edhe ne qytetin e Beratit ku kryqi eshte hedhur nga ura e Goricës dhe eshte gjetur nga 35-vjecari Edmond Gjeçi.https://www.youtube.com/watch?v=q0U8MgCFIic&feature=player_embedded

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
 
Besimtaret ortodokse kujtojne pagëzimin e Krishtit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) BOTA SHPIRTËRORE (¯`♥´¯) :: KOMUNITETI KATOLIK-
Kërce tek: