WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

  Të sfidosh verbërinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

 Të sfidosh verbërinë Empty
MesazhTitulli: Të sfidosh verbërinë    Të sfidosh verbërinë EmptyWed Jan 18, 2012 8:46 am

Të gjithë e dimë që shahu do një përqëndim të jashtëzakonshëm. Sheh me sy lëvizjen e kundërshtarit dhe po me sy studion fushën e shahut për të bërë lëvizjen tënde.

Imagjinoni sikur të gjithë këtë lëvizje ta bëjnë njerëz që nuk e shohin fushën, por mund vetëm ta prekin atë.

Emisioni ‘Pasdite në Top Channel’ ndoqi një lojë shahu të disa personave të verbër të cilët përdorin kujtesën për vazhdimësinë e saj.

Secili prej tyre mban mend pozicionet e gurëve të shahut dhe lëvizjet bëhen të ditura me fjalë sipas termave algjebrikë.

“Tabela është e ndërtuar me kuadrate, disa janë më të ulët dhe disa më të ngritur. Kemi edhe shkronjat dhe numrat të shkruar në reliev”, shpjegon një nga lojtarët.

Ata ëndërrojnë turneun e Montekarlos, aty ku personat që nuk shikojnë mblidhen në garën e tyre virtuale.

Fusha me kuadrate të zezë e të bardhë, simbol mes errësirës dhe dritës, do të presë një tjetër duel mes tyre e që në historinë e këtij sporti njihet si betejë mes titanëve dhe perëndive.

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 25

 Të sfidosh verbërinë Empty
MesazhTitulli: Re: Të sfidosh verbërinë    Të sfidosh verbërinë EmptyThu May 17, 2012 5:14 pm

Me vjen shum keq per ato njerez qe jan te verber;ce do jeten kur nuk sheh dot njerezit qe te don zemra,njerezit qe te duan edhe qe i do.

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Të sfidosh verbërinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: DISKUTIME SHOQËRORE-
Kërce tek: