WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety


Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën Empty
MesazhTitulli: Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën   Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën EmptyWed Jan 18, 2012 8:48 am

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=035QI4L_pEc


Një kërkim i realizuar në Itali ka nxjerrë se janë 15 karakteristikat kryesore të cilat nxjerrin në pah ndryshimet mes një gruaje dhe një burri.

I bazuar në një anketë ku janë përfshirë 10 mijë persona, ky studim ndalet në karakteristikat e personalitetit të tyre dhe pjesa më e madhe e karakteristikave që ndryshojnë mes dy sekseve bëjnë fjalë për ndjeshmërinë, dashurinë dhe vlerësimin.

Prej kohës së Darvinit, njeriu i cili i është nënshtruar evolucionit ka bërë që secili prej sekseve të ketë ndasi jo të vogla, shpesh thelbësore, por që përherë janë konsideruar të natyrshme.

Ky kërkim është drejtuar nga profesori italian Del Giudice dhe dy kolegë të tij të “Manchester Business School” për të përcaktuar këto 15 karakteristika të cilat janë thelbësore në ndasitë mes një burri dhe një gruaje.

Ndryshimi më i madh mes dy sekseve ka të bëjë me sensibilitetin apo ndjeshmërine që e dominojnë gratë. Por janë femrat ato të cilat shënojnë vlera më të mëdha edhe kur bëhet fjalë për shprehjen e dashurisë dhe të afrimitetit, ndërsa meshkujt janë më pak emotivë por që në të kundërt përpiqen të theksojnë dominimin në raport apo edhe në familje.

Meshkujt, thekson profesor Del Giudice përshkruhen si qenie më të qëndrueshme kur bëhet fjalë për emocionet, më dominantë, më të lidhur me rregullat dhe më pak të besueshëm, ndërsa femrat e shohin veten si më emotive, më pak të sigurta në vetvete dhe më të ndjeshme.

Ndërsa sa i takon sensualitetit dhe seksualitetit, karakteristika këto që lidhen drejtpërdrejt me zgjedhjen e partnerit, studiuesit e personalitetit të njeriut, janë ndeshur me jo pak kontestime.

“Çdo herë që kryhet një studim për këtë çështje, ka diçka që hedh poshtë studime të mëhershme ndaj edhe është e pamundur që ne të themi se studimi ynë është më i mirë”, shpjegon profesori italian që ka udhëhequr studimin.

Ai vijon më tej duke thënë se sa i përket kësaj çështjeje, epërsia e këtij studimi qendron në faktin se është përpjekur të jetë pak më preçizë në përcaktimin e këtyre ekuilibrave.

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel


Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 26

Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën Empty
MesazhTitulli: Re: Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën   Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën EmptyThu May 17, 2012 5:13 pm

Meshkujt jan;dominues,te dhunshem,me te eger,kan fjalor banal,e kan mendjen vec per .........nuk mesojn aspak,thjesht jeta per te esht nje gallate;ndersa femrat jan te nenshtruara;te arsimuara,me te qeta,jan punetore,te embla,delikate,me edukate......

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi


Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 37

Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën Empty
MesazhTitulli: Re: Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën   Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën EmptyMon May 21, 2012 1:58 am

Simpatikja shkruajti:
Meshkujt jan;dominues,te dhunshem,me te eger,kan fjalor banal,e kan mendjen vec per .........nuk mesojn aspak,thjesht jeta per te esht nje gallate;ndersa femrat jan te nenshtruara;te arsimuara,me te qeta,jan punetore,te embla,delikate,me edukate......

Simpatike mire e ke thene ti , po seshte se mashkujt jane me te eger , kane fjalor banal , jane te dhunshem ... me teko nuk pajtohem ... ndersa me kete qe mendjen e kan vec per... pajtohem plotesisht.
Edhe mashkujt jane te shkolluar , jane te kulturuar , jane te bute dhe romantike po ashtu si femrat por jo te gjithe te njejte.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Sponsored content

Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën Empty
MesazhTitulli: Re: Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën   Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Personaliteti, ku ndryshon mashkulli me femrën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: DISKUTIME SHOQËRORE-
Kërce tek: