WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne"

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety


Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne" Empty
MesazhTitulli: Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne"   Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne" EmptySat Jan 21, 2012 3:55 am

Shenjat që tregojnë se marrëdhënia ka arritur në vijën e finishit

Edhe pse një marrëdhënie mund të këtë një farë historie apo disa vite bashkë, zënkat e grindjet janë të pashmangshme, dhe ndonjëherë mund ta çojnë lidhjen drejt fundit të pashmangshëm. Të kesh projekte të përbashkëta, të jesh i aftë të përballosh stresin e përditshëm që mund të shkaktohet nga probleme ekonomike, shëndetësore, të dish të mënjanosh agresivitetin, të kesh një farë ironie, një farë lehtësie në të kapërcyerën e vështirësive dhe gjëja më e rëndësishme, është të ndash nevojat e çiftit nga ato të familjes. Në qoftë se familja ka nevojë për qëndrueshmëri, çifti, për të mos u mërzitur, duhet të ketë dhe një dozë të mirë durimi. Në përgjithësi, problemet nuk qëndrojnë te mosha, por tek vitet që kanë kaluar bashkë. Me fjalë të tjera, problemi është si të kemi një "ti" dhe "unë", përveç "ne". Tek të tridhjetat ka një ndryshim te modelet në çift, d.m.th. dëshira për të ndarë gjithçka me partnerin, mënyrën e të bërit të gjërave, të gjithë investimin në punën e tyre. Në praktikë kanë një model të tyrin romantik, por mendojnë për karrierën dhe kjo shpesh çon në krizë raportin. Kështu, kur njëri nga partnerët vendos të zhvendoset në një qytet tjetër me punë dhe tjetri vendos të mos e ndjekë. Tek të dyzetat problemi qëndron te një hapësirë autonome, pak hapësirë për "ai" dhe "ajo" të pavarur nga "ne". Për këtë arsye është e vështirë të vendosësh tek i njëjti person të gjitha cilësitë: në rastin e grave, për shembull, është burri i qëndrueshëm që jep gjërat kryesore dhe i dashuri që të bën të fluturosh. Por vjen një moment ku duket se marrëdhënia ka arritur në vijën e finishit. Ka disa shenja që e bëjnë atë të dallueshme, në mënyrë që të përgatiteni për fundin e pashmangshëm..
1- Nuk ndihesh e lumtur kur je me të, ndihesh e stresuar, e mërzitur.
2- Ti mendon shpesh për një ish-tëndin që ke pasur më parë, duke menduar se ke qenë më mirë me të.
3- Ke brenda teje një dëshirë për të ndryshuar në të gjitha drejtimet, në dashuri; ke dëshirë të ikësh dhe të largohesh, të jetosh në një vend tjetër, të ndërrosh punë, të ndërrosh edhe partnerin.
4- E shikon atë nën një këndvështrim tjetër. Të mërzit çdo gjë e tij, edhe për gjënë më të vogël nisni zënkat, si pse ka nisur të pijë çaj kur zakonisht pinte kafe, apo se e hap gojën si hipopotam kur qesh.
5- Ndihesh gjithnjë edhe më e distancuar prej tij, psikologjikisht dhe fizikisht. Ke pak dëshirë të rrish me të, je si e shurdhër ndaj gjërave që të thotë. Përqafimet, përkëdheljet, puthjet bëhen gjithnjë edhe më të rralla. Dorë më dorë nuk rrini më shumë se një minutë, sepse justifikohesh se i ke duart e djersitura. Aktiviteti seksual në këtë fazë është një skandal i vërtetë, diçka shumë e shpejtë dhe me dhimbje.
6- Marrëdhënia në krizë kthehet në një fiksim.
7- Ti çdo ditë pyet veten se mos është vetëm një keqkuptim i përkohshëm që do të kalojë. Por sa më tepër mendon, aq më tepër lidhja juaj me të është gati drejt zgjidhjes ti thua: "Nuk e dua më".
8- Ti nis e pyet prindërit, kolegët, të njohurit: "A bën vallë ai për mua?", "Ç'mendoni për të?". Dhe, nëse përgjigjet e tyre nuk të kënaqin, ti i drejtohesh astrologëve, magjistarëve të ndryshëm dhe ato të forcojnë bindjen se është koha e përshtatshme të ndahesh me të.

T.O

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety


Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne" Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne"   Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne" EmptySat Jan 21, 2012 3:56 am

Ka disa shenja që e bëjnë atë të dallueshme, në mënyrë që të përgatiteni për fundin e pashmangshëm..
1- Nuk ndihesh e lumtur kur je me të, ndihesh e stresuar, e mërzitur.
2- Ti mendon shpesh për një ish-tëndin që ke pasur më parë, duke menduar se ke qenë më mirë me të.
3- Ke brenda teje një dëshirë për të ndryshuar në të gjitha drejtimet, në dashuri; ke dëshirë të ikësh dhe të largohesh, të jetosh në një vend tjetër, të ndërrosh punë, të ndërrosh edhe partnerin.
4- E shikon atë nën një këndvështrim tjetër. Të mërzit çdo gjë e tij, edhe për gjënë më të vogël nisni zënkat, si pse ka nisur të pijë çaj kur zakonisht pinte kafe, apo se e hap gojën si hipopotam kur qesh.
5- Ndihesh gjithnjë edhe më e distancuar prej tij, psikologjikisht dhe fizikisht. Ke pak dëshirë të rrish me të, je si e shurdhër ndaj gjërave që të thotë. Përqafimet, përkëdheljet, puthjet bëhen gjithnjë edhe më të rralla. Dorë më dorë nuk rrini më shumë se një minutë, sepse justifikohesh se i ke duart e djersitura. Aktiviteti seksual në këtë fazë është një skandal i vërtetë, diçka shumë e shpejtë dhe me dhimbje.
6- Marrëdhënia në krizë kthehet në një fiksim.
7- Ti çdo ditë pyet veten se mos është vetëm një keqkuptim i përkohshëm që do të kalojë. Por sa më tepër mendon, aq më tepër lidhja juaj me të është gati drejt zgjidhjes ti thua: "Nuk e dua më".
8- Ti nis e pyet prindërit, kolegët, të njohurit: "A bën vallë ai për mua?", "Ç'mendoni për të?". Dhe, nëse përgjigjet e tyre nuk të kënaqin, ti i drejtohesh astrologëve, magjistarëve të ndryshëm dhe ato të forcojnë bindjen se është koha e përshtatshme të ndahesh me të.

Sa interesante kjo pika 8...Si dicka adoleshentesh,ke disa vite me te e atehere te kujtohet,ben ai per mua??...

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel


Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 26

Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne" Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne"   Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne" EmptyThu May 17, 2012 11:51 pm

mire esht qe te besh te pamunduren qe mos ta largosh dot nga vetja dashurin tende.

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne" Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne"   Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne" Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Probleme në çift, si të kemi një "ti" dhe "unë" përveç "ne"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: DASHURIA DHE ROMANCA-
Kërce tek: