WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

  Dashuria është rrugë dykalimshe

Shko poshtë 
AutoriMesazh
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

 Dashuria është rrugë dykalimshe Empty
MesazhTitulli: Dashuria është rrugë dykalimshe    Dashuria është rrugë dykalimshe EmptySun Jan 22, 2012 3:45 am

Shumë njerëz i tremben angazhimit në lidhje nga frika se nuk do të funksionojë. Ndërsa më vonë, pasi të kalojë një kohë e gjatë së bashku njerëzit sërish friken se mund të humbasin atraksionin për njëri-tjetrin.

Kjo nuk është e lidhur me arsyet fizike por me problemet që shtrihen brenda lidhjes në çift. Kur partnerët nuk i vlerësojnë dhe nuk respektojnë ndryshimet individuale ata rrezikojnë të humbin tërheqjen mes njëri tjetrit. Me fjalë të tjera, nëse ju nuk jeni të kthyer përballë njeri tjetrit, por kundër dhe pa polaritet, atëherë rrezikoni ta humbisni këtë atraksion.

Kjo humbje e atraksionit vjen në dy mënyra: duke shtypur ndjesitë e tua të brendshme për të kënaqur partnerin dhe nga ana tjetër duke u përpjekur t'i formatosh ato sipas imazhit tënd.

Por, edhe strategjia për të shtypur veten edhe përpjekja për të ndryshuar partnerin e sabotojnë lidhjen. Ti pyet se a mund të ndryshohet partneri? Po, edhe mundet por nuk mund të pretendojmë se lidhja do funksionojë gjatë në këtë mënyrë, pasi kjo mund të jetë si një strategji afatshkurtër.

Por prapë, nëse ne shtypim, apo mohojmë veten tonë në mënyrë që të fitojmë dashurinë e partnerit atëherë tregojmë mungesë dashurie për veten.MPT

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 25

 Dashuria është rrugë dykalimshe Empty
MesazhTitulli: Re: Dashuria është rrugë dykalimshe    Dashuria është rrugë dykalimshe EmptyThu May 17, 2012 6:33 pm

eshte rrug kalimtare sepse ruhesh nga para,por ta fusin nga mbrapa aahaahaah

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dashuria është rrugë dykalimshe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: DASHURIA DHE ROMANCA-
Kërce tek: