WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PortaliForumKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 E ardhme e ndritur për ata që i kthejnë fjalën prindërve

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety


Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 31

E ardhme e ndritur për ata që i kthejnë fjalën prindërve Empty
MesazhTitulli: E ardhme e ndritur për ata që i kthejnë fjalën prindërve   E ardhme e ndritur për ata që i kthejnë fjalën prindërve EmptySat Jan 07, 2012 8:57 am

Mund të duket shumë e çuditshme, por debatet mes prindërve dhe adoleshentëve mund të kenë rezultate të mira për të ardhmen e këtyre të fundit.

Sipas një studimi të Universitetit të Virxhinias (SHBA) ata adoleshentë të cilët shprehin këndvështrimin e tyre me qetësi dhe me besim në vetvete në një debat me prindërit janë të aftë që këtë gjë ta bëjnë edhe mes shokësh.

Ata që bëjnë këtë gjë janë 40% të prirur më shumë për të thënë “JO” edhe kur i ofrohet alkool apo lëndë narkotike në krahasim me ata adoleshëntë të cilët nuk debatojnë kurrë me prindërit e tyre.

Psikologu Joseph Allen thekson: “Prindërit duhet të pranojnë kur fëmijët i kthejnë fjalën në një debat, sidomos kur fëmijët kanë të drejtë apo kanë mendimin e tyre. Nëse adoleshentët mendojnë se nuk ka kuptim të kundërshtosh prindin, atëherë ata nuk do të kenë guximin për të kundërshtuar as shokët më të mëdhenj që i ofrojnë alkool apo lëndë narkotike.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel


Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 28

E ardhme e ndritur për ata që i kthejnë fjalën prindërve Empty
MesazhTitulli: Re: E ardhme e ndritur për ata që i kthejnë fjalën prindërve   E ardhme e ndritur për ata që i kthejnë fjalën prindërve EmptyFri May 18, 2012 7:34 pm

dmth un paskam per tja kalu mire edhge pse zihem 100 nher ne dit me mamin,lum si une
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
E ardhme e ndritur për ata që i kthejnë fjalën prindërve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Në PDK Thaçi e ka fjalën e fundit
» Fillo nje fjali me fjalen MOS
» AFORIZMA PËR MENDIMIN DHE FJALËN
» Shkruaj dicka me fjalen...UNE JAM..
» Nderto diçka me fjaLen NESE...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) LIFESTYLE (¯`♥´¯) :: LIFESTYLE-
Kërce tek: