WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Stimulimi i gjinjve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Stimulimi i gjinjve  Empty
MesazhTitulli: Stimulimi i gjinjve    Stimulimi i gjinjve  EmptyFri Nov 04, 2011 3:02 am

Stimulimi i gjinjve

Gjinjtë mund të jenë një nga pjesët më të ndjeshme të trupit të njeriut. Disa njerëz mund të përjetojnë orgazëm vetëm duke ua stimuluar gjinjtë, ndërsa të tjerët nuk shohin asgjë erotike në këto pjesë praktike të trupit. Megjithatë, provoni këto shkathtësi në mashkullin/femrën tuaj.

Përbërja e gjinjve


Gjinjtë përbëhen nga një rrjet i muskujve të butë, të cilët shtrihen saktësisht nën lëkurë, ndërsa në ta ndodhen nerva që reagojnë në temperaturë dhe në prekje. Gjinjtë zgjerohet edhe në lëkurë. Nga pjesa me ngjyrë trëndafili e deri te pjesa me ngjyrë gështenjë, ekziston një hapësirë e gjatë 1-2 cm, të cilën e quajmë areol.
Muskujt nënlëkurorë stërzgjaten kur i nënshtrohen temperaturave, kur preken me dorë, ose kur trupi përjeton ndonjë shqetësim. Gjinjtë mbushen me gjak dhe bëhen të ndjeshme sa më shumë që shtohet shqetësimi – por vetëm deri në një kufi të caktuar. Sa më shumë që i ofroheni orgazmit, trupi mund të durojë edhe stimulim shumë më të madh.
Ndjeshmëria nuk varet nga madhësia e gjoksave. Prandaj, përkëdhelja e gjinjve mund t’u ofrojë kënaqësi të madhe edhe meshkujve, njësoj si femrave, edhe pse nganjëherë mendojnë se këtë kënaqësi mund ta përjetojnë vetëm femrat.

Si të përjetohet kënaqësia?

1. Filloni ngadalë: Gabimi më i madh që bëjnë shumica e meshkujve është kafshimi i gjinjve dhe shtrëngimi i fortë i tyre me dhëmbë. Për të përjetuar kënaqësi duhet pak paralojë edhe me gjinjtë. Secili person përjeton kënaqësi në stimulimet gjithfarëshe, e deri te kafshimi i tyre. Gjëja e fundit që duhet të bëni është t’ia kafshoni majat e gjinjve personit i cili ka qejf t’ia përkëdhelni ato butësisht.
2. Hulumtoni mirë: Është koha të kuptoni se çfarë dëshiron partneri juaj. Hulumtoni tërë pjesët e gjoksit me duar, duke filluar nga pjesët e jashtme dhe duke arritur ngadalë te gjinjtë. Kur të arrini, filloni ngadalë dhe butë dhe përcilleni reagimin e partnerit. Nëse keni bindjen se partneri juaj në ato momente më me dëshirë do ta dëgjonte prognozën meteorologjike në televizor, atëherë shtojeni trysninë dhe përshpejtojeni ritmin pakëz. Shfrytëzoni pjesët e ndryshme të dorës, që nga majat e gishtërinjve e deri te shuplaka. Pastaj, rrotullojeni dorën në anën tjetër. Nëse e stimuloni gjatë kohës së aktit seksual dhe ajo i afrohet orgazmit, mund t’ia vendosni duart në sisa dhe, kur ajo lëviz poshtë-lart, orgazmin do të bëhet edhe më i fortë.
3. Lëpirja dhe thithja: Buzët në gjinj kanë efekt të mirë për shumë arsye. Është nxehtë dhe lagësht, ndërsa gjuha nuk vepron vetë, por bashkë me ajrin e ngrohtë që lirohet nga goja, me buzët dhe me dhëmbët.
4. Filloni me frymëmarrje të ngrohtë rreth sisës. Hulumtojini ato me gjuhë. Vlerësojeni si duhet madhësinë dhe formën e gjinjve të partnerit.
5. Shfrytëzojeni majën e gjuhës për të bërë disa rrathë rreth areolës.
6. Shfrytëzojeni sipërfaqen e gjuhës që gjinjtë e partnerit t’i lagni sa më shumë përreth.
7. Filloni ngadalë t’i përdorni dhëmbët. Kujdes! Shikojeni reagimin e partnerit tuaj. I pëlqeu kjo apo jo, do ta vëreni nga reagimet në fytyrë. Shtoni intensitetin: Sa më shumë që shtohen tensionimet seksuale, ashtu shtoni edhe intensitetin. Mund ta bëni këtë me gishtërinj, me buzë, me dhëmbë, ose me ndonjë lodër. Rriteni stimulimin shkallë-shkallë. Sillni gjinjtë si kur kërkoni stacion në radio, tërhiqni nga ju, thithni ato...

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Stimulimi i gjinjve  Empty
MesazhTitulli: Re: Stimulimi i gjinjve    Stimulimi i gjinjve  EmptySat Dec 31, 2011 3:28 am

Jane dy tipe te sjelljeve seksuale qe jane te pasigurta per cilendo grua shtatzane:


Nese bene seks oral partneri juaj asesi nuk guxon te ju fry ne vagne. Futja e ajrit brenda mund te shkaktoj emboli (blokad te eneve te gjakut), qe potencialisht mund te jet fatale si per nenen ashtu edhe per foshnjen.
Ju nuk duhet te keni mardhenie seksuale me partner historia seksuale e te cilit eshte e panjohur per ju apo i cili mund te ket ndonje semundje seskualisht te transmetueshme sikur herpes, lyrtha gjenitale, klamidia apo edhe HIV. Nese infektoheni semundja mund te transmetohet tek foshnja me pasoja potencialisht te rrezikshme.
Nese mjeku juaj apo gjinekologu zbulon apo parasheh disa komplikime te rendesishme me shtatzanin tuaj ai apo ajo sigurisht se do te ju udhezoj kunder mardhenieve seksuale gjat shtatzanise. Faktoret me te zakonshem te rrezikut perfshihen:

kercenimi i mundesis se abortimit apo edhe histori te abortimeve te mehershme si pasoj e ndonje semundje apo pamundesis per te mbajtur dhe rritur foshnjen.
histori e lindjes se parakohshme (ju ndoshta keni lindur me heret nje foshnje para 37 javeve) apo keni shenja qe tregojnje per rrezikun e lindjes se parakoshme (sikur shtrengimet (kontrakcionet) e parakoshme te mitres).
gjakderdhje vaginale e pasqarueshme, sekretim apo ngerqe
rrjedhje te lengut amniotic (lengu qe mbeshtjell foshnjen)
placenta previa, nje gjendje ne te cilen placenta (strukture e pasur me gjak qe ushqen foshnjen) bie aq poshte saqe mbulon kerviksin (hapjen e uterusit)
kerivks jokompetent, nje gjendje ne te cilen kerviksi dobesohet dhe hapet parakohe keshtu duke ngritur rrezikun per deshtim apo lindje te parakoshme.
fetus te shumfisht (keni binjak apo trenjak, etj.)
Pyetjet Dhe Brangat E Zakonshme

Ne vijim keni pyetjet me te zakonshme rreth seksit ne shtatzani.

A mundet Seksi Te Lendoj Foshnjen?
Jo, jo direkt. Foshnja juaj eshte plotesisht e mborjtur nga thesi amniotic (nje qese me mure te holla qe mban fetusin dhe lengun rrethues) dhe muskujt e fuqishem te mitres.
Perveq tjerash ne kerviks gjinded edhe nje tape e trashe nga mukoza qe ndihmon dhe mbron ate nga infeksionet. Penisi nuk bie ne kontakt me fetusin gjate maredhenieve seksuale.

A Munden Mardheniet Apo Orgazma Te Shkaktoj Deshtimin E Shtatzanis Apo Shtrengimet?
Ne rastet e shtatzanive normale me rrezik te ulet, pergjigja eshte , jo. Shtrengimet qe i ndjeni gjat dhe pak pas orgazmes jane plotsisht ndryshe nga shtrengimet e lindjes. Sidoqofte, ju duhet te konsultoheni me mjekun apo gjinekologun qe te siguroheni se shtazania e juaj bie ne kategorit me rrezik te ulet. Disa nga mjeket rekomandojne qe te gjitha grate shtatzana duhet te nderpresin mardheniet seksuale ne javet e fundit te shtatzanis, si mase parandaluese e ndonje komplikimi, pershkake semeni (lengu i spermes) permbane nje kemikal qe mund te stimuloj shtrengimet. Konsultohu me mjekun se cka ai apo ajo mendon.

A Eshte Normale Qe Te Me Rritet Apo Zvoglohet Deshira Per Seks Ne Shtatzani?
Ne te vertet te dy keto mundesi jane normale. Shume gra shtatzana zbulojne se simptomet sikur plogeshtia, perzierja (ndjenja per te vjell), forcimi i gjinjeve dhe ngritja e nevojes per te urinuar e bejne seksin shume te padeshirueshem, veqanarisht gjate tre mujorit te pare. Ne pergjithsi plogeshtia dhe perzierja zvoglohen gjat tre mujorit te dyte dhe deshira per seks tek disa gra ngritet. Gjthashtu disa gra zbulojne qe liria nga brengat per kontraceptim e kombinuar me nje sens te ripertrir te afersis me partnerin, e ben seksin me te knaqshem. Deshira ne pergjithesi bie prap gjat tre mujorit te fundit me rritjen e mitres dhe realitetit qe ndjenja se cka eshte ka vie per te ndodhur futet brenda.

Edhe deshira e partnerit tuaj per seks gjason te bie apo ngritet. Disa njerez ndjehen edhe me te afert me pertenerin e tyre shtatzan dhe knaqen me ndryshimet ne trupin e tyre. Disa tjere ndjenje deshire me te vogel pershkake te friges se barres se nje prindi apo pershkake te brenges se shendetit si te nenes ashtu edhe te foshnjes te palindur.

Partneri juaj mund te ket telashe te pajtohet me identitetin tuaj si partner seksual me identitetin tuaj te ri (dhe te rritur ne pamje) si nje nene qe pret te linde. Prap, mos harroni se komunikimi i hapur me partnerin tuaj mund te jet nje ndihmes e madhe qe ti zgjedhni keto probleme.

Kur Duhet Thirrur Mjekun
Mjeku duhet thirr nese jeni te pasigurt nese seksi eshte i sigurt per ju. Gjithashtu, thirreni nese vereni ndonje simptom te pazakonte pas mardhenieve; simptome sikur dhimbje, gjakderdhje, apo sekretim, apo nese ndjeni shtrengime te cilat duket se vazhdojen gjat edhe pas seksit.

Mos harro se termi “normal” eshte nje term relativ kur eshte fjala per seks ne shtatzani. Ju dhe partneri juaj duhet te diskutoni se cka ndjehet mire per te dyt.

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
 
Stimulimi i gjinjve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) SEKSI / EROTIKA (¯`♥´¯) :: EROTIKA-
Kërce tek: