WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Fuqia e puthjes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Fuqia e puthjes Empty
MesazhTitulli: Fuqia e puthjes    Fuqia e puthjes EmptyFri Nov 18, 2011 11:24 pm

Ku mund të jepen puthje? Gati gjithkund. Konkretisht, puthni sytë e saj, faqet, qafën, gjoksin, gjinjtë, buzët, por edhe brendinë e buzëve të saj të ëmbla dhe të nxehta.

Kur bëhet fjalë për puthjen, më mirë është të praktikohet sesa teorikisht të flitet për të. Megjithatë, do t’ju zbulojmë disa fakte të njohura lidhur me puthjen që me siguri do t’ju inspirojnë.

Shprehni dashurinë tuaj vazhdimisht. Këtë sezon ngrohni shpirtin me dashuri. Puthja është reflektim i dashurisë, pa marrë parasysh se për çfarë puthje bëhet fjalë, dashuror apo miqësor.

Shkenca që e studion puthjen quhet filematologji, ndërsa shkencëtarët kanë treguar se puthja mbron nga stresi. Kur puthet në faqe aktivizohet vetëm dy muskuj të fytyrës, ndërsa puthja me pasion shqetësohet e tërë fytyra dhe përshpejtohet puna e të gjitha organeve.

Receptorët e gjuhës dhe të gojës janë shumë të ndjeshëm në prekje, më shumë se gjenitalet. Një person i thjeshtë në jetën e tij kalon rreth dy javë në puthje apo më saktë 20.160 minuta. Puthjet e shpejta dhe të shkurta shkrijnë vetëm disa kalori, ndërsa “e lëngshmja” puthja e gjatë që zgjatë rreth një minutë shkrinë 26 kalori.

Dy e treta e njerëzve kur puthen e ulin kokën në anën e djathtë, ndërsa 66 për qind puthen me sy të mbyllura. Është interesant fakti se disa gra mund të fitojnë orgazëm gjatë puthjes me pasion. “Kama sutra” tregon mbi 30 lloje të puthjes si hyrje dhe pjesë nga marrëdhënia intime.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Maqoku
V.I.P
V.I.P
Maqoku

Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/12/2010
Postime Postime : 875
Vendodhja Vendodhja : peje
Mosha Mosha : 37

Fuqia e puthjes Empty
MesazhTitulli: Re: Fuqia e puthjes    Fuqia e puthjes EmptySat Jan 28, 2012 9:31 pm

Arsyeja pse puthim mbetet ende mister !


Për të zbuluar origjinën e puthjes janë angazhuar antropologë, biologë dhe etnologë, por asnjë studim nuk ka nxjerrë një përfundim të saktë.

Për të zbuluar origjinën e puthjes janë angazhuar antropologë, biologë dhe etnologë, por asnjë studim nuk ka nxjerrë një përfundim të saktë. Ndonëse është një gjest i zakonshëm dashurie ose miqësie, që njerëzit e përsërisin çdo ditë, pikëpamjet rreth “puthjes” janë të ndryshme. Vetë shkencëtarët nuk kanë arritur të gjejnë një linjë unike mbi arsyet që na shtyjnë drejt kësaj praktike të çuditshme. Është një fenomen natyror apo kulturor? Vjen nga instinkti apo nga të mësuarit? Çfarë reagimesh shkakton në trupin tonë, duke filluar nga indet periferike deri në tru? Siç e keni kuptuar edhe më lart po flasim për puthjen.

Ky gjest, që shkakton një reagim të fortë emocional dhe ka një domethënie të qartë evolutive, ka shtyrë Sheril Kirshenbaum, gazetar shkencor, që të hetojë, duke u mbështetur te biologjia dhe antropologjia, neuroshkencat dhe psikologjia, rreth asaj që aktorja Mae West, seks-simboli i parë i kinemasë amerikane e quante “firma e një burri, ose e një kafshe”. Në fakt, edhe kafshët dinë të puthin, jo vetëm njeriu. Darvini u gabua kur tha se vetëm njeriu di të puthë. Sot dihet që urithët fërkojnë hundët me njëri-tjetrin, breshkat goditen kokë më kokë, iriqët fërkojnë hundët, brejtësit faqet, macet fërkohen me kokë e trup, gjirafat bashkojnë qafat, ndërsa gjallesa të tjerë si lakuriqi i natës përdorin edhe gjuhën.

Gjëja më e vështirë për t’u shpjeguar është se si kjo praktikë është vendosur mes njerëzve. Teoritë janë të shumta. Sipas neuroshkencëtarit Vilayanur S. Ramachandran, paraardhësit tanë njëherë e një kohë të ndikuar nga ngjyra e kuqe, sepse ishin gjithmonë në kërkim të ushqimit (frutat e pjekura binin në tokë mes gjetheve) e aplikuan atë instinkt te femra, duke kaluar nga zonat intime te goja. Këtë gjest vetë Desmond Morris e quajti “eko gjenitale”. Ky i fundit ka qenë sërish përgjegjës për teorinë e dytë: ai lidh në mënyrë të arsyeshme ndjesinë e mirëqenies me fazën e ushqyerjes me gji. Edhe hipoteza e tretë ka lidhje me fëmijërinë e njeriut, kur ushqehet ende me gji, një metodë e hershme dhe shumë e rëndësishme për racën njerëzore. Nëse do t’i ktheheshim edhe një herë anatomisë mund të zbulonim se nuk ka asnjë lidhje ndërmjet dorës me të cilën shkruajmë dhe faktit se e përkulim kokën pak në të djathtë gjatë një puthjeje. Edhe këtu opinionet janë të ndryshme: ka nga ata që thonë se çështja fillon në mitër dhe të tjerë që kur nis ushqyerja me gji. Cila do të jetë përgjigjja e saktë, diçka është e sigurt: puthja vë në lëvizje të gjithë muskujt e gojës dhe buzës. Në këtë pikë futen në veprim stimujt nervorë: lidhjet e vogla nervore që janë shumë të rëndësishme i dërgojnë sinjale kores somato-ndijore dhe sistemit lambik. Kështu impulset nervore e shtyjnë trupin tonë të prodhojë një sërë neurotransmetuesish dhe hormonesh, mes tyre dopaminën, oksitocinën dhe serotoninën. Ndoshta ju mendoni se keni puthur princin e kaltër ose gruan ideale, por në të vërtetë po “pushtoheni” nga një “ujëvarë” endorfine që prodhohet nga gjëndra e hipofizës dhe hipotalamusit. Ndoshta nuk do t’ju duket shumë romantike, por dashuria ka një emër dhe ajo është epinefrina (e njohur më shumë si adrenalina).

Nëse ua vëmë veshin biologëve mund të mendojmë se ajo që na shtyn të puthim janë mikrobet tona, që dëshirojnë të bashkohen me adashët e tyre. Thuhet se puthja e qetëson njeriun dhjetë herë më shumë se çokollata. Një akt puthjeje vë në lëvizje 29 muskuj të fytyrës. Po ashtu, puthja mund të përdoret si ushtrim për parandalimin e rrudhave në fytyrë. Kur njerëzit puthen, këmbejnë pështymën gjatë puthjes dhe dihet se kjo e fundit përmban disa lloje substancash, ku nuk mungojnë mikrobet, kripërat minerale, proteinat dhe të tjera përbërje.

Në vitet ‘50 një studiues i “Baltimore City College” konstatoi se dy persona që i dhanë njëri-tjetrit një puthje të shpejtë shkëmbyen 278 lloje bakteresh, 95% prej të cilave ishin të padëmshme, për shkak se pështyma e njeriut përmban njëqind milionë mikrobe për një centimetër kub. Mos vallë nga kjo e ka edhe origjinën e ashtuquajtura filematofobia, ose “frika e puthjes”, pas së cilës fshihet frika e ngjitjes së ndonjë herpesi ose virusit “Epstein-Barr”, përgjegjës i mononukleosës ose “sëmundja e puthjes”?.

Duke u bazuar te disa studime të fundit, puthja mund të rrisë imunitetin dhe prodhimin e antitrupave kundër sëmundjeve të ndryshme
Mbrapsht në krye Shko poshtë
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Fuqia e puthjes Empty
MesazhTitulli: Re: Fuqia e puthjes    Fuqia e puthjes EmptySun Jan 29, 2012 1:14 am

Puthja është fillimi, mesi dhe fundi i seksit apo ledhatimit. Le të jetë gjithmonë i njëjtë. Befasoni partnerin dhe çmendni me prekje të buta apo nxehta me buzë tuaja. Varësisht nga situate…

Fuqia e heshtur e puthjeve
Me ndihmln e buzëve i zbulojmë qëllimet tona, në rast se duam të përkdhelemi, partnerin do ta puthim butë dhe ngadalë, prekja e buzëve do të jetë e lehtë dhe jo imponuese. Ato puthje të ëmbla shumë shpejt do të shndrrohen në puthje të nxehta, të uritura të cilat përparojnë në lëpirje dhe kafshim të butë me të cilat e shfaqim qëllimin e epshit tonë. Puthjet janë të ndryshme, ndërsa ekzistojnë dhe teknika të ndryshme të puthjeve.

Fito puthje franceze
Njëra nga puthjet më të njohurat është puthja franceze, me të cilën me partnerin I kontaktojmë edhe gjuhët, ku duhet të jemi të kujdesshlm dhe të përdorni gjuhën me ndjenja të caktuara. Duhet të kemi kujdes që në momentin e pasionit mos e fusim shumë gjuhën tonë në gojën e partnerit sepse në të vërtetë do ta refuzojë. Në rastin e puthjeve mos mendoni shumë në teknika, thjesht lëshohuni kënaqjes së prekjes.

Puthje graduale dhe të ngadalshme
Puthja e cila shpesh praktikohet është puthja me të cilën e puthim tërë fytyrën e partnerit. Ato janë puthje të buta me të cilat ngadalë nga fytyra kalojmë në trupin e partnerit dhe I eksitojmë zonat erogjene. Fillojmë nga maja e kokës perms ballit, hundës, buzëve pastaj kalojmë në qfë dhe më poshtë.

Puthjet e tilla shpesh janë paralojë e mirë, e cila na çon deri në seks të mirë. Puthjet e tilla ndodhin gjatë seksit kur përdhelemi me partnerin si shenjë e afërsisë dhe shfaqjen e dashurisë.

Puthje me seksi përshpëritje
Lloj të puthjeve shumë të nxehta, ku me buzët kaloni përmes veshit të partnerit dhe qafës dhe përshpëritni seksi apo fjalë të buta ju eksiton juve dhe partnerin. Puthjet dhe përshpërtitjet mund t’i plotësoni edhe me kafshim të butë të veshit të tij.

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Maqoku
V.I.P
V.I.P
Maqoku

Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/12/2010
Postime Postime : 875
Vendodhja Vendodhja : peje
Mosha Mosha : 37

Fuqia e puthjes Empty
MesazhTitulli: Re: Fuqia e puthjes    Fuqia e puthjes EmptyTue Jan 31, 2012 9:34 am

Puthja është fillimi, mesi dhe fundi i seksit ska diqka me shum!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Fuqia e puthjes Empty
MesazhTitulli: Re: Fuqia e puthjes    Fuqia e puthjes EmptyWed Feb 01, 2012 12:16 am

puthja eshte simboli i dashurise

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Maqoku
V.I.P
V.I.P
Maqoku

Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/12/2010
Postime Postime : 875
Vendodhja Vendodhja : peje
Mosha Mosha : 37

Fuqia e puthjes Empty
MesazhTitulli: Re: Fuqia e puthjes    Fuqia e puthjes EmptyWed Feb 01, 2012 11:16 pm

puthja te Dergon ne gjdo kusht deri tek Sexi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Fuqia e puthjes Empty
MesazhTitulli: Re: Fuqia e puthjes    Fuqia e puthjes EmptyThu Feb 02, 2012 2:46 am

atje te con por nuk mund ta besh kudo seksin

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Maqoku
V.I.P
V.I.P
Maqoku

Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/12/2010
Postime Postime : 875
Vendodhja Vendodhja : peje
Mosha Mosha : 37

Fuqia e puthjes Empty
MesazhTitulli: Re: Fuqia e puthjes    Fuqia e puthjes EmptyThu Feb 02, 2012 2:52 am

gjdoher jon vendet e caktuara per sex mund te besh edhe ne banjon e nje caffeneje mund te besh edhe ne park neseedht terr mund te besh edhe ne shumm e shum vende vetem deshir te kesh sex mund te besh ne gjdo moment ne gjdo koh dhe ku Do vetem mos te jet ne publik !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Fuqia e puthjes Empty
MesazhTitulli: Re: Fuqia e puthjes    Fuqia e puthjes EmptyThu Feb 02, 2012 3:06 am

jam shume dakort me ty

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Maqoku
V.I.P
V.I.P
Maqoku

Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/12/2010
Postime Postime : 875
Vendodhja Vendodhja : peje
Mosha Mosha : 37

Fuqia e puthjes Empty
MesazhTitulli: Re: Fuqia e puthjes    Fuqia e puthjes EmptyThu Feb 02, 2012 5:28 am

spaku ashtu mendoj edhe esht send realitet !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
sweety
Bordidrejtues
Bordidrejtues
sweety

Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/04/2011
Postime Postime : 2345
Vendodhja Vendodhja : sarande
Mosha Mosha : 28

Fuqia e puthjes Empty
MesazhTitulli: Re: Fuqia e puthjes    Fuqia e puthjes EmptyThu Feb 02, 2012 7:59 am

po

_________________
Nese juve ju mugon dikush ne bote, për mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL! kam gjak, kam emer.... Shqiptar me shpirt,Sarandiote me zemer!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi.shqiperia.com/
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 25

Fuqia e puthjes Empty
MesazhTitulli: Re: Fuqia e puthjes    Fuqia e puthjes EmptyFri May 18, 2012 7:34 pm

puthja esht shprehja e dashurise

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Fuqia e puthjes Empty
MesazhTitulli: Re: Fuqia e puthjes    Fuqia e puthjes Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fuqia e puthjes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) LIFESTYLE (¯`♥´¯) :: LIFESTYLE-
Kërce tek: