WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Ndryshohet edhe prania civile ndërkombëtare në Kushtetutë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Ndryshohet edhe prania civile ndërkombëtare në Kushtetutë? Empty
MesazhTitulli: Ndryshohet edhe prania civile ndërkombëtare në Kushtetutë?   Ndryshohet edhe prania civile ndërkombëtare në Kushtetutë? EmptyTue May 17, 2011 12:46 am

Kryetari i Komisionit për ndryshime kushtetuese, Arsim Bajrami tha të martën se do të bëj kërkesë në Kuvendin e Kosovës që Komisionit që ai udhëheq t’i jepet mandati edhe për ndryshimin e pikave tjera të Kushtetutës, dhe jo vetëm të çështjes së presidentit.

Sipas tij, nëse Kuvendi i jep mandatin këtij Komisionit, atëherë Kushtetuta e vendit do të ndryshojë edhe nenin ku flet për prezencën civile ndërkombëtare.

Po ashtu, sipas Bajramit do të ndryshojnë edhe balancat e pushtetit, për faktin që derisa presidenti zgjidhet direkt nga populli atëherë edhe fuqia e t’i do të jetë më e madhe.

Një tjetër ndryshim që pritet të bëhet është që vendet e rezervuara për minoritetet do të jenë vende të garantuara për ta.

Nëse të gjitha këto ndryshime ndodhin, atëherë sipas kryetarit të Komisionit për ndryshime kushtetuese, Kushtetua e vendit do të jetë akti më i lartë juridik i vendit, e jo Pakoja e Ahtisaarit, siç është aktualisht.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
 
Ndryshohet edhe prania civile ndërkombëtare në Kushtetutë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MEDIA DHE POLITIKA (¯`♥´¯) :: POLITIKA MBARSHQIPTARE :: :: LAJME NGA KOSOVA-
Kërce tek: