WwW.Eja-Ti.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Aforizma për Dashurinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Aforizma për Dashurinë Empty
MesazhTitulli: Aforizma për Dashurinë   Aforizma për Dashurinë EmptyTue Oct 04, 2011 12:52 am


Laplas: “Gjithçka duhet të vdes, vetëm dashuria i largohet vdekjes. Me lindje ajo i kapërcen varret dhe greminën e vdekjes. Sesa e shkurtë duket ajo kur vijnë dëshprimet e hidhura, e sa e madhërishme është nga këndëvështrimi i gjithë botës! Përfundimisht, sesi ajo shpëton një pjesë tonën nga shkatërrimi e prapë brengosshëm ruan jetën tonë në rinin dhe fuqinë e fëmijës sonë!
Pasuria jonë është vetëm lodhje, e jeta jonë është vetëm zjarr që shuhet. Por, dashuria e ngroh zemrën me ngushllim të pashprehur, dhe atë më shumë kur të ipet, sesa kur të merret. Krejt tjerat janë hiçësi. Për këtë arsye le ta ruajm dashurinë!

Burger: “Ju, o të ditur, që keni njohuri të gjëra e të thella, që nëpërmejt një meditimi të gjatë dini, kur dhe si gjithçka çiftohet në natyrë, dini psenë e gjithë këtyre dashurive, të gjithë këtyre bashkimeve seksuale; ju o të urtë të shquar, mos ma fshihni, ju lutem! Hetoni në mendjen tuaj të mprehtë dhe thomëni ku, kur dhe si më ndodhi të dashuroj, pse dashurova?”

Konfucie: “Pa dashuri nuk do të ketë kurrfarë marrëdhënie personale, pa respekt nuk do të ketë kurrfarë marrëdhënie të ndershme. Kështu dashuria dhe respekti janë themele të sundimit.

Spinoza: “Amor est titillatio, concomitante idea causae externae” – “Dashuria është ngacmim, e shoqëruar me idenë e një shkaku të jashtëm”.

Shakespeare: “Who ever lovd, that lovd not at first sight?”- “Kush ka dashuruar ndonjëherë, po qe se nuk është dashuruar në shikim të parë?”

Shopenhauer: “Çdo dashuri, sado qiellore që të duket, në të vërtetë i ka rrënjët në instiktin seksual, madje është përherë e për të gjithë një shtytje vendimtare seksuale, e veçant dhe e përcaktuar në mënyrë të përafërt, e individualizuar në kuptimin më të rreptë.”
Lukrecie: “Ti Venerë, je e vetmja mbretëreshë e gjërave të natyrshme. Pa ty asgjë nuk ngritet në mbretërinë e gjallë hyjnore, dhe asgjë nuk bëhet e dashur dhe joshëse. Nëpër të gjitha malet dhe detnat, nëpër të gjithë lumenjët e shpejtë, çerdhet zogjësh dhe lugina me bar të shtrirë, ti i dridhë krejt gjoksat me dashuri të ëmbël dhe të gjitha i çon kah lloji i vet të vazhdojnë rasën e tyre me epshin e ndezur. Se në sythin e pranverës, kur kopeja e ngazëllyer kërcen nëpër kullosa të blegruara, e lumenjët e rrëpirtë buqisin, dhe gjithçka gëzueshëm niset pas teje, të xhindosur nga magjia.

Niçe në këtë mënyrë i shpreh dashurisë lavdi: Dans le véritable amour c’est l’âme qui enveloppe le corps ( Në dashurinë e vërtetë shpirti e mbështjellë trupin).

Platoni: “Kë dashuria nuk e prekë, ai ecën nëpër errësirë”.

Santajani: “Gjithçka ideale e ka bazën në natyrë; krejt nga natyra shndërrohet në ideal. Dashuria mos t’i turpërohet prejardhjes së saj, e epshi le të heshtë, po qe se nuk ngritet në besnikri dashurore.”

Osho: “Dashuria dhe meditimi është parolla ime. Dashuroni dhe meditoni. Meditoni dhe dashuroni.”

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Aforizma për Dashurinë Empty
MesazhTitulli: Re: Aforizma për Dashurinë   Aforizma për Dashurinë EmptyThu Oct 13, 2011 9:34 pm

Dashuria nxit një efekt qetësues në trup dhe mendje për të paktën një vit, gjë që ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Mondi

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 36

Aforizma për Dashurinë Empty
MesazhTitulli: Re: Aforizma për Dashurinë   Aforizma për Dashurinë EmptyThu Oct 13, 2011 9:35 pm

Një marrëdhënie romantike i bën të dy partneret të lumtur. Sa më afër ndihemi, aq më të lumtur jemi.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://eja-ti.albanianforum.net
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
Kingiaburrel

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 25

Aforizma për Dashurinë Empty
MesazhTitulli: Re: Aforizma për Dashurinë   Aforizma për Dashurinë EmptyFri Jun 08, 2012 6:02 am

keto vclejn per ato qe jan shum te dashuruar

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Aforizma për Dashurinë Empty
MesazhTitulli: Re: Aforizma për Dashurinë   Aforizma për Dashurinë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Aforizma për Dashurinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: AFORIZMA-
Kërce tek: